Οσασούνα χάνει πέναλτι στο 97′ για να ισοφαρίσει, έπαθε Σαμάτα ο Μπούντιμιρ [vid]

H Οσασούνα φιλοξένησε εχθές τη Βαλένθια στο παιχνίδι που έριχνε την αυλαία της 31ης αγωνιστικής στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Στο 13ο λεπτό, η ομάδα του Ρούμπεν Μπαράχα προηγήθηκε με το γκολ του Αλμέιδα βάζοντας τις βάσεις για μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει η Βαλένθια για να βγει στην Ευρώπη.

Η Οσασούνα, που πραγματοποιεί φέτος μια αρκετά καλή σεζόν για τα δεδομένα της πίεσε αρκετά και θα μπορούσε να φτάσει κάλλιστα στην ισοφάριση και ιδιαίτερα όταν κέρδισε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του παιχνιδιού.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπούντιμιρ (16 γκολ φέτος) που αν σκόραρε θα έπιανε τον Ντόβμπικ της Χιρόνα στην πρώτη θέση των σκόρερ της La Liga. Έλα όμως που το σύστημα γκλίτσαρε, ο Κροάτης δεν αποφάσισε ποτέ αν ήθελε να το κάνει αλά Πανένκα ή απλά να ψαρώσει τον γονέα 1 του Γιακουμάκη, Μαμαρντασβίλι και για να μην ακυρωθεί η εκτέλεση απλά βρήκε την μπάλα με τον πιο ΑΜ τρόπο που μπορούσε. Tελικά η Βαλένθια επικράτησε με 0-1.

Απολαύστε υπεύθυνα στο 3:12 του παρακάτω βίντεο: