Ο Τσιτσιπάς έκανε 3 δόσεις εμβολίου στον Μάρει και ξεκίνησε με νίκη το US Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε απέναντι στον μεσήλικα Βρετανό Άντι Μάρεϊ, ωστόσο μετά από 5 σετ κατάφερε να ντεμπουτάρει με νίκη στο νεοϋορκέζικο Grand Slam, σκορπώντας ενθουσιασμό στους Έλληνες φιλάθλους, που τον στηρίζουν ομολογουμένως ένθερμα:

Ο Μάρεϊ πήρε το πρώτο σετ με 6-2. ωστόσο αυτή τη φορά ο 23χρονος Έλληνας δεν πήγε για σιμοχέ μετά τη λήξη του, όπως στην πρόσφατη αναμέτρηση με τον Ζβέρεφ. και ισοφάρισε νικώντας στο δεύτερο σετ με 7-6.

Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι πήραν από ένα σετ και όλα κρίθηκαν στο 5ο, όπου ο Έλληνας αντιεμβολιαστής επικράτησε του Βρετανού παλαίμαχου με σκορ 6-4 και ο Στέφανος Χίος μπορεί να περιμένει για τον επόμενο εμπνευσμένο τίτλο του Μακελειού: