in ,

Μόλις 138 παιχνίδια χωρίς νίκη οι χάστες του Σαν Μαρίνο και συνεχίζουν

Το αρνητικό σερί του Σαν Μαρίνο συνεχίστηκε για άλλη μία φορά αφού έχασε από την εθνική ομάδα του Σεντ Κιτς & Νέιβις με 1-3. Η αρμάδα του Ρομπέρτο Τσέβολι μπήκε ως στοιχηματικό φαβορί απέναντι στο μικρότερο κρατίδιο του δυτικού ημισφαιρίου αλλά «φιλαράκια μου δυστυχώς».

Σε φιλικό που έγινε εχθές το βράδυ το Σαν Μαρίνο ξεκίνησε δυναμικά του παιχνίδι και προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση του Μπεράρντι στο 21ο λεπτό. Η χαρά κράτησε μόλις δέκα λεπτά, αφού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τέρελ στο 31′ και ακριβώς στην εκπνοή του ημιχρόνου πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μπέρλι.

Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε μόλις στο 49΄ όταν ο Χάρι Παναγιώτου (με καταγωγή από την Κύπρο, γεννημένος στην Αγγλία) έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα της Καραϊβικής.

Το Σαν Μαρίνο έφτασε τα 138 παιχνίδια και κινδυνεύει να συμπληρώσει 20 χρόνια από την τελευταία φορά που νίκησε (28/4/2004, 1-0 το Λίχτενσταϊν). Στις 24 Μαρτίου θα έχουν νέα ευκαιρία να σπάσουν την κατάρα, όταν και θα αντιμετωπίσουν ξανά το Σεντ Κιτς & Νέιβις,