Σφάζονται Μπενφίκα και Πόρτο στο Ντα Λουζ,εύκολα βγαίνουν καμιά δεκαριά κάρτες

Benfica – Porto & Breda – Den Bosch
Benfica – Porto: Να δεχθούν κάρτα οι 2 ομάδες και στα 2 ημίχρονα & Breda – Den Bosch: Νίκη Breda @2.33 Stoiximan

Καλημέρα. Δυστυχώς ο Botman σταμάτησε στις 54 πάσες, 5 λιγότερες από όσες ζητούσαμε. Τα δύο πολύ γρήγορα γκολ της Newcastle στο πρώτο δεκάλεπτο ανάγκασαν τη West Ham να πιέσει από νωρίς, καταδικάζοντας το σημείο μας, το οποίο ακόμη και με αυτήν την εξέλιξη χάθηκε οριακά. Για σήμερα έχω επιλέξει μια δυάδα από το Clássico ανάμεσα σε Benfica & Porto και την αναμέτρηση της Breda με τη Den Bosch.

Το να δεχθούν κάρτα οι δύο ομάδες και στα δύο ημίχρονα στην Πορτογαλία, μαζί με τον άσσο της Breda, προσφέρεται στο @2.33 από τη Stoiximan.

Ας τα πιάσουμε από την αρχή τα πράγματα, ξεκινώντας με το πορτογαλικό ντέρμπι. Η Benfica διατηρεί εξαιρετικές επιδόσεις στην έδρα της, με 12 νίκες και 1 ισοπαλία σε 13 παιχνίδια και τέρματα 42-10. Βρίσκεται στο +10 από τη 2η Porto, η οποία απόψε θα παίξει το τελευταίο της χαρτί και θα προσπαθήσει να εξαντλήσει τις (ελάχιστες) ελπίδες της για το πρωτάθλημα. Κακά τα ψέματα, οι γηπεδούχοι βρίσκονται αγκαλιά με τον τίτλο, ωστόσο με 8 αγωνιστικές να απομένουν, οι φιλοξενούμενοι οφείλουν να κυνηγήσουν τη νίκη και από εκεί και έπειτα… ό,τι προκύψει. Άλλωστε τα τελευταία χρόνια έχουν βρει τον τρόπο να φεύγουν με το διπλό από το Ντα Λουζ. Θα αποφύγουμε να ασχοληθούμε με το τελικό αποτέλεσμα και θα επιλέξουμε να κινηθούμε στην αγορά των καρτών. Κάθε φορά που συναντιούνται οι συγκεκριμένες ομάδες αναγκάζουν τον εκάστοτε διαιτητή να βάλει το χέρι στην τσέπη αρκετές φορές. Ο αγώνας του πρώτου γύρου είχε 12 κάρτες, με 7 εξ αυτών να βγαίνουν στο α’ ημίχρονο. Αν ρίξουμε μια ματιά και στην προϊστορία θα δούμε πως το συγκεκριμένο σημείο έχει επαληθευτεί σε 8 από τα 9 πιο πρόσφατα μεταξύ τους. Άρχων της αναμέτρησης έχει οριστεί ο 43χρονος Soares Dias, με μέσο όρο καρτών που φτάνει τις 6.14/ματς. Νομίζω πως θα μας βοηθήσει αρκετά στην επιλογή μας, της οποίας η απόδοση από χθες βρίσκεται σε πτώση. Αυτή τη στιγμή δίνεται στο @1.62 και γι’ αυτό θα χρειαστεί να την «παντρέψουμε» με κάτι ακόμα.

Ας πούμε δυο λόγια λοιπόν και για την δεύτερη επιλογή μας, αυτή του άσσου της Breda απέναντι στη Den Bosch. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 8η θέση με 46 βαθμούς. Κυνηγούν την είσοδο στα play off ανόδου και απαγορεύεται να χάσουν βαθμούς κόντρα σε μια ομάδα που δεν έχει κανένα απολύτως αγωνιστικό κίνητρο. Η Den Bosch δεν διεκδικεί τίποτα, βρίσκεται σε τραγική κατάσταση και ειδικά μακριά από το γήπεδό της μετράει 12 ήττες σε 15 παιχνίδια. Μάλιστα «τρέχει» ένα σερί 8 χαμένων παιχνιδιών εκτός έδρας, δεχόμενη 32 τέρματα, με την ίδια να σκοράρει μόλις 4. Στηρίζουμε το φαβορί και ελπίζουμε να μην αναστήσουμε το πτώμα της Den Bosch μέρες που είναι…