Παίχτης – κλειδί!

ACB League : Real – Barcelona
Gabriel Deck over 18.5 Points – Rebounds – Assists @1.82 Stoiximan

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία πρώτα απ΄όλα. Μια χρονιά που έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο με ταμείο στις 3 από τις 4 επιλογές του ντέρμπι. Ο Δεκέμβρης έκλεισε με +4.8 units και συνεχίζουμε με ακόμα περισσότερα ταμεία.

Σήμερα θα ασχοληθούμε με το El Classico που δεν είναι άλλο απ’το ματς Ρεάλ – Μπαρτσελόνα. Οι δύο ομάδες απέχουν μόλις μια νίκη και πάνω κάτω βρίσκονται στην ίδια κατάσταση τον τελευταίο καιρό. Πάντα τα παιχνίδια μεταξύ τους έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον είτε είναι για την Ευρωλίγκα είτε για τις εγχώριες διοργανώσεις , είτε έχουν μεγάλη διαφορά βαθμών είτε είναι κοντά. Με μια πρώτη ματιά στα matchup αν θεωρήσουμε πως ξέρουμε τις δύο 5άδες , βλέπω ένα πλεονέκτημα του Λαπροβίτολα απένατι στον Μούσα και ένα του Ντεκ με τον Μίροτιτς . Θα προτιμίσω να πάω με τον Αργεντίνο της Ρεάλ για λόγους που θα εξηγήσουμε παρακάτω.

Σημερινό ταμείο με Gabriel Deck over 18.5 Points – Reb – Assist σε απόδοση 1.82 της Stoiximan.

Πάμε τώρα να δούμε τους λόγους αυτής της επιλογής. Για αρχή να πω πως ο Ντεκ έχει ένα βασικό χαρακτηριστικό που τον κάνει απαραίτητο σε τέτοια ματς και αυτό είναι ο δυναμισμός και αυτό το aggresive που βγάζει προς το αντίπαλο καλάθι. Σήμερα θα έχει πολύ ενδιαφέρον matchup κόντρα στον Μίροτιτς που όπως έχουμε εξηγήσει είναι κυριολεκτικά κώνος στην άμυνα αφού δίνει μεγαλύτερη έμφαση στο επιθετικό κομμάτι. Ο χρόνος συμμετοχής του είναι άκρως ικανοποιητικός ώστε να μπορέσει να γεμίσει τη στατιστική του αφού βρίσκεται στο παρκέ για παραπάνω από 28 λεπτά. Ο Αργεντίνος forward έχει τρομερή έφεση στο κομμάτι των rebounds και εκμεταλλεύεται τα boxout των Κορνελί – Ταβάρες που θα είναι απασχολημένοι με τους Βέσελι – Σανλί για να μαζέψει τα τη μπάλα και να τρέξει στο transition στυλ που έχει δουλέψει αρκετά στο ΝΒΑ . Η οξυδέρκεια του είναι ανεπτυγμένη σε τέτοιο βαθμό που μπορεί να διαβάζει τα miss match και να βρίσκει τον ελεύθερο συμπαίκτη του εύκολα , γι’αυτό και έχει 3-4 ασσίστ σε κάθε ματς. Η επιθετικότητα που βγάζει προς το καλάθι τον κάνουν να κερδίζει εύκολα φάουλ και να πηγαίνει στη γραμμή της φιλανθρωπίας όπου σουτάρει με το θετικότατο 91%. Από στατιστικής πλευράς τώρα ο Ντεκ έχει επιβεβαιώσει το line του 4 φορές στα 7 τελευταία ματς με τη Μπαρτσελόνα αντίπαλο έχοντας μαζί του και την παράδοση. Με τους Γιαμπουσέλε – Χεζόνια να μην βρίσκουν χρόνο συμμετοχής πάνω από 15-17 λεπτά ο δρόμος για ένα ακόμα σίγουρο 25λεπτο ανοίγει για τον Αργεντίνο. Με το χάντικαπ στους 3.5 πόντους όπως αναμενόταν ελέω ντέρμπι, ο Ντεκ θα δει τα λεπτά του να αυξάνονται όσο η ομάδα του Σάρας μένει κοντά στο σκορ.