Με έδρα και momentum

New Orleans Pelicans-Phoenix Suns:
New Orleans Pelicans to win @1.99 Novibet

Καλησπέρα από Gkavmanjr. Ο αγώνας μεταξύ Μονακό και Ρεάλ Μαδρίτης ήταν μεγάλο ντέρμπι, αντεπεξήλθε των προσδοκιών του, επιβεβαιώθηκε το over, πήγε στην παράταση με φανταστικό τρίποντο και φάουλ του Mike James ενώ η ομάδα του βρισκόταν πίσω για 4 πόντους. Το Μονακό έφυγε νικήτρια από την Μαδρίτη με το χάντικάπ μας να βγαίνει πανηγυρικά και με μηδέν άγχος. Πολλά συνεχόμενα ταμεία και φρένο δεν πατάμε ! Πάμε στα σημερινά λοιπόν.

Θα ταξιδέψουμε και πάλι στον μαγευτικό κόσμο του ΝΒΑ, όπου σήμερα θα διεξαχθούν 10 αγώνες. Μεγάλο βράδυ προβλέπεται, με πολλά ντέρμπι και πολύ ξενύχτι. Σήμερα θα σταθώ στην αναμέτρηση μεταξύ των Pelicans και των Suns. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν με τους Suns να έχουν κερδίσει την πρώτη αναμέτρηση με σκορ 124-111 στο Footprint Center στις 29 Οκτωβρίου. Ενάμιση μήνα μετά και πάλι αντιμέτωπες στο Smoothie King Center. Πάμε να δούμε λίγο αναλυτικότερα τις ομάδες.

Θα ξεκινήσουμε και πάλι από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλέον βρίσκονται στην δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας με μια ήττα πίσω από τους πρώτους. Φαίνεται να βρίσκονται σε κακό φεγγάρι από τα τελευταία τους αποτελέσματα καθώς στα τελευταία 4 ματς έχουν ηττηθεί σε 3 από αυτά. Η πρώτη ήττα ήταν κόντρα στους Rockets (121-122), η δεύτερη ήταν το blow out από το πρώτο δεκάλεπτο με τους Mavericks (130-111), ενώ η τρίτη κόντρα σε Celtics και πάλι blow-out από την δεύτερη περίοδο με σκορ 98-125. Η επιστροφή του Chris Paul στο παρκέ είναι γεγονός, όμως η εικόνα των Suns είναι αρνητική συγκριτικά με το δυνατό ξεκίνημά τους στην Regular Season. Στα εκτός παιχνίδια έχουν αρνητικό ρεκόρ με 4 νίκες και 6 ήττες.

Από την άλλη η Pelicans οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι τις κακές εικόνες των Suns και κερδίζοντας στην πλειοψηφία των αγώνων βρέθηκαν στην πρώτη θέση της δυτικής περιφέρειας. Η ομάδα βρίσκεται σε σερί νικών, έχοντας πέντε συνεχόμενα παιχνίδια που κερδίζουν. Υπερασπίζονται την έδρα τους πολύ καλά, έχοντας 10 νίκες σε 13 παιχνίδια. Ο πρωταγωνιστής της ομάδας Zion Williamson είναι σε εξαιρετική κατάσταση έχοντας σκοράρει 25+ πόντους στα 4 από τα 5 τελευταία παιχνίδια.