Η άλωση της Πόλης

Efes Anadolu Istanbul-Panathinaikos:

+9.5 Handicap Points Panathinaikos @1.90 Novibet

Καλησπέρα από Gkavmanjr. Ένας αγώνας που δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητος από εμένα είναι αυτός μεταξύ Εφές και Παναθηναϊκού που θα πραγματοποιηθεί απόψε ημέρα Παρασκευή για την 15η αγωνιστική. Οι δυο ομάδες έχουν βρεθεί την φετινή σεζόν μόνο σε φιλική αναμέτρηση στην διαδικασία της προετοιμασίας όπου ο Παναθηναϊκός κέρδισε με σκορ 86-71. Την περσινή σεζόν το τριφύλλι έβαλε δύσκολα στην Εφές, αφού υπερασπίστηκε εμφατικά την έδρα του και κέρδισε με σκορ 95-69, ενώ στην Κωνσταντινούπολη κόντραρε μέχρι τέλους και ηττήθηκε με ένα πόντο με σκορ 82-81. Ενισχυμένη η Εφές συγκριτικά με πέρυσι και αρκετά αλλαγμένος και καλύτερος ο Παναθηναϊκός, επομένως πάμε να δούμε λίγο τις ομάδες αναλυτικότερα.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην ενδέκατη θέση της Euroleague έχοντας ρεκόρ 6 νίκες και 8 ήττες. Ακόμα και στις ήττες όμως (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) είναι πολύ ανταγωνιστικός. Την προηγούμενη εβδομάδα ταξίδεψε στην Ισπανία και έδωσε δύο πολύ δύσκολες αναμετρήσεις αντιμετωπίζοντας Βαλένθια και Μπαρτσελόνα, κόντεψε να χτυπήσει και τους δύο αγώνες, όμως κάτι του έλειπε για να το ολοκληρώσει. Φυσικά και στις δύο αναμετρήσεις, πρωταγωνιστής και μπροστάρης της ομάδας ο Dwayne Bacon που σκόραρε 22 και 19 πόντους δίνοντας το παρών τις κρίσιμες στιγμές του αγώνα!

Από την άλλη η δις πρωταθλήτρια Efes η οποία για τα δεδομένα τα δικά της δεν έχει κάνει καλό ξεκίνημα, βρίσκεται στην 9η θέση με σκορ 7-7 (4 νίκες και 3 ήττες στα εντός έδρας ματς). Την προηγούμενη εβδομάδα πραγματοποίησε δύο ήττες και αυτή σε αγώνες που θεωρητικά ήταν το φαβορί κόντρα στην Μπασκόνια εκτός και στην Παρτιζάν εντός. Και οι δύο αγώνες χάθηκαν με ανατροπή και με κακό δεύτερο ημίχρονο, ιδίως με την Μπασκόνια που στο ημίχρονο οι Τούρκοι προηγούνταν με 10 πόντους. Τα όπλα στην επίθεση της Εφές είναι φυσικά οι Micic & Clyburn, όμως στο σκοράρισμα βγαίνουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα μπροστά και οι Beaubois και M’Baye.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:
Efes Anadolu Istanbul-Panathinaikos: +9.5 Handicap Points Panathinaikos @1.90 Novibet

Θεωρώ πως θα είναι και αυτός ένας πολύ ανταγωνιστικός αγώνας που θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Οι Τούρκοι ναι μεν διαθέτουν μια πιο ποιοτική ομάδα και αγωνίζονται στην έδρα τους, όμως μέχρι στιγμής δεν έχουν δείξει ότι πείθουν μέσα στο παρκέ με τον τρόπο παιχνιδιού τους. Πιστεύω ότι το line των 9.5 πόντων είναι αρκετά υψηλό και θα καλυφθεί από τους παίκτες του Παναθηναϊκού στο Sinan Erdem Dome. Αρκετά value για μικρό ποντάρισμα και η νίκη του Παναθηναϊκού που προσφέρεται στο 5 απόδοση από την Novibet.

In Panathinaikos we trust και vamos για ταμείο!