Στο κράτος της Λαμίας φαίνεται πως χάθηκε το πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ, πήρε βαθμό η αρμάδα του Βόκολου

Η Λαμία πήρε τον πρώτο της βαθμό στα playoffs με τον ΠΑΟΚ να σώζει στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας με 1-1.

Ο ΠΑΟΚ γνώριζε πως δεν είχε πολλά περιθώρια -έστω και με ένα παιχνίδι λιγότερο- για απώλειες και ταξίδιεψε στη Λαμία με μοναδικό σκοπό τη νίκη, περιμένοντας τα παιχνίδια των άλλων.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν νωθροί στο πρώτο ημίχρονο κάνοντας μόνο υποψίες φάσης στο Αθανάσιος Διάκος με τη Λαμία να προσπαθεί να απειλήσει στις αντεπιθέσεις. Η ομάδα του Λουτσέσκου έμοιαζε χωρίς ενέργεια στο παιχνίδι της και το πλήρωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σλίβκα (45+4′) με σουτ από κοντά.

Κανείς δεν κατάλαβε γιατί ο Λουσέσκου σπατάλησε ένα ακόμα δεκάλεπτο με την ίδια ενδεκάδα πραγματοποιώντας μία τριπλή αλλαγή στο 56′ που βελτίωσε την επιθετική εικόνα της ομάδας του, κυρίως με την είσοδο του Τόμας. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε και πίεσε ψηλά αλλά οι τελικές επιλογές ήταν αρκετά κακές.

Η Λαμία προσπάθησε στο τέλος να ροκανίσει το χρόνο, με τους φιλοξενούμενους να τα παίζουν όλα για όλα και την ομάδα του Βόκολου να μένει με 10 παίκτες στις αρχές των καθυστερήσεων.

Τελικά ο Σβαμπ στο τελευταίο από τα 10 λεπτά που ήταν ο έξτρα χρόνος θα νικήσει με κεφαλιά τον Κοσέλεφ ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1, χωρίς να προλάβει να κάνει κάτι παραπάνω.

Χάστης μια ανάσα από 4 χιλιάρικα, καταφέρνει να τον στείλει ο Ναν κουβά με 100% ευστοχία