Σαν το σπίτι του στη Λεωφόρο ο ΠΑΟΚ, μεγάλο διπλό στην Αθήνα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-3 του ΠΑΟ στη Λεωφόρο και ανέβηκε -έστω και προσωρινά- ξανά στην πρώτη θέση, έχοντας το βλέμμα του στο βραδινό ντέρμπι μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό του παιχνιδιού χάρη στο γκολ του Ντεσπόντοφ μετά από ωραία προσπάθεια του Τόμας και ασίστ του Σοάρες.

Την ισορρροπία στο σκορ έφερε ο Μπερνάρ στο 29΄, ωστόσο ήταν η σειρά του Τόμας να δώσει εκ νέου προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης με το 1-2 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναικός πίεσε αρκετά, ο Τερίμ προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα (έκανε τρεις αλλαγές στο ημίχρονο) αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς την ισοφάριση. Το ματς ουσιαστικά έκρινε η παράβαση του Παλάσιος στο 88ο λεπτό, με τον Αργεντίνο να βλέπει την κόκκινη κάρτα και τον Σβαμπ από τα 11 βήματα να κάνει το 1-3.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπερνάρ μείωσε εκ νέου για τον Παναθηναικό, αλλά το τριφύλλι δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στον χρόνο που απέμεινε στο ματς, γνωρίζοντας την ήττα από τον ΠΑΟΚ, που ρέφαρε την γκέλα της πρώτης αγωνιστικής με τον Άρη.

Παραμένει στη διεκδίκηση του τίτλου η μεγαλύτερη ομάδα των Αμπελοκήπων, λυγίζει τον κλεφτοκοτά