Φα’τήν Τερίμ: Πάρτι με Ελίασον, 3-0 τον ΠΑΟ η ΑΕΚ

H ΑΕΚ ήταν ανώτερη από τον Παναθηναικό και επικρατώντας με 3-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια έκανε σημαντικό βήμα τίτλου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και μόλις στο 7ο λεπτό χτύπησαν στο τρανζίσιον τον Παναθηναϊκό και με όμορφο σουτ του Ελίασον άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς στο παιχνίδι, δείχνοντας τις διαθέσεις τους.

Στη συνέχεια το «Τριφύλλι» προσπάθησε να απαντήσει παγώνοντας τον ρυθμό αρκετά στην αναμέτρηση, αλλά κάθε αντεπίθεση της ΑΕΚ έμοιαζε επικίνδυνη. Οι «Πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για μαρκάρισμα εντός περιοχής στον Κώτσιρα, αλλά ο Γάλλος διαιτητής δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα.

Το λάθος του Ακαϊντίν στο 38ο λεπτό ήταν αυτό που ουσιαστικά έγειρε εντελώς την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ. Ο Πόνσε έκλεψε την μπάλα από τον Τούρκο στόπερ και πλάσαρε ιδανικά για το 2-0.

Κι εκεί που όλοι οι φίλοι του Παναθηναϊκού πίστευαν ότι αυτό ήταν το χειρότερο ημίχρονο που έχουν δει φέτος, η ΑΕΚ τρομοκράτησε κανονικά την άμυνα της ομάδας του Τερίμ, είχε δύο δοκάρια στο πρώτο τέταρτο του 2ου ημιχρόνο και γενικότερα έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο.

Το 3-0 φαινόταν θέμα χρόνου και τελικά αυτός που θα το πετύχει θα είναι και πάλι ο Ελίασον από κοντά μετά του σουτ του Γκατσίνοβιτς θα κάνει στο 69′ δύο τα προσωπικά του τέρματα παίρνοντας το ριμπάουντ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η ΑΕΚ πήρε μία νίκη που αν δεν κάνει χαρακίρι τις τελευταίες αγωνιστικές, είναι μισός-τίτλος.

Χ και στο Βικελίδης, βάφει κιτρινόμαυρο τον τίτλο ο Άρης, αλλά όχι γι’ αυτόν

Break στο Παλαού: Το πρόβλημα της υπογεννητικότητας λύνει ο ΟΣΦΠ, νίκησε την Μπάρτσα!