Ανατροπή με Σβαμπ και το κυνήγι συνεχίζεται

Η Λαμία έβαλε δύσκολα στο πρώτο μέρος στον ΠΑΟΚ αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρούνε γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και τελικά να ανατρέψουν την κατάσταση με τα δύο τέρματα του Σβαμπ, κερδίζοντας με 3-1.

Η Λαμία προηγήθηκε μόλις στο 6’ όταν Κεντζιόρα και Κοτάρσκι δεν συνεννοήθηκαν σωστά και ο Μαρτίνεζ προ κενής εστίας, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν έξαλλα.

Η Λαμία ήταν άριστα στημένη στο γήπεδο και με όπλο τις αντεπιθέσεις φαινόταν πως μπορεί να κάνει ακόμα μεγαλύτερη ζημιά. Βασικά την έκανε με τον Τσιλούλη να πλασάρει ιδανικά αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Τρία λεπτά αργότερα ο Σλίβκα με κεφαλια θα στείλει την μπάλα λίγο αουτ, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνεται αλλά τη Λαμία να χάνει μια ακόμα ευκαιρία με τον Λέικ.

Ίσως το χειρότερο πρώτο ημίχρονο του ΠΑΟΚ εδώ και καιρό, με τους Θεσσαλονικείς να μην έχουν ουσιαστική φάση μπροστά στην εστία της Λαμίας τελείωνε και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα πάνε στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ. Τελικά ο ΠΑΟΚ θα ισοφαρίσει με μια ωραία κομπίνα και τον Γιάννη Μιχαηλίδη στο 45+3’ να ισοφαρίζει με κεφαλιά.

O Λουτσέσκου προχώρησε σε τριπλή αλλαγή και άλλαξε άρδην την εικόνα του ΠΑΟΚ, με την είσοδο του Μεϊτέ αν μη τι άλλο να μπλοκάρει εντελώς τη Λαμία και να την κλείνει στα καρέ της.

Τελικά τη λύση θα τη δώσει ο Σβαμπ, η 4η αλλαγή του ΠΑΟΚ που πέρασε στη θέση του Οζντόεφ και με σουτάρα θα κάνει το 2-1.

Η Λαμία θα προσπαθήσει να πιέσει και θα αφήσει χώρους, με τον Αλί Σαμάτα να μπαίνει στη περιοχή των φιλοξενούμενων στο 88′ και να ανατρέπεται από τον Κορνέζο. Όλο το γήπεδο θα φωνάξει ρυθμικά το όνομά του ώστε να αναλάβει την εκτέλεση αλλά τελικά ήταν ο Σβάμπ αυτός που θα διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Απομακρύνεται το νταμπλ για τον Άρη, 3-0 σβηστά για τον Ολυμπιακό