Αήττητη εκτός έδρας η Ατλέτικο

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και την Ατλε΄τικο Μαδρίτης ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της La Liga.

(22:00) ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ- ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Χ (3.20)

Δεν κατάφερε να διευρύνει το νικηφόρο της σερί η Αθλέτικ, που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Σεβίλλης. Η ομάδα του Μπιλμπάο ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, όπου και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Εν τέλει έφτασε στην ισοφάριση ένα τέταρτο πριν την λήξη της αναμέτρησης, παρότι μέχρι τότε είχε δημιουργήσει αρκετά φάσεις για γκολ. Αξίζει να σημειωθεί πως ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Ερέρα στις καθυστερήσεις.

Αυτό ήταν το τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι όπου η Αθλέτικ παραμένει χωρίς ήττα και πλέον τη συναντάμε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Εντός έδρας μετρά τρείς νίκες σε πέντε παιχνίδια, έχοντας σκοράρει οχτώ τέρματα. Αυτή είναι και η καλύτερη επίδοση του πρωταθλήματος, μαζί με την Μπαρτσελόνα. Μπερσίτσε και Βιβιάν είναι στη λίστα με τους τραυματίες, τιμωρημένος ο Ερέρα.

Προσπάθησε όσο μπορούσε, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε η Ατλέτικο κόντρα στη Μπριζ, έμεινε στο 0-0 και πλέον μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά την πρόκριση. Εντός των συνόρων, επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-1 της Χιρόνα και έτσι δημιούργησε ένα μικρό σερί δυο νικών.

Αξίζει να σημειωθεί πως εκτός έδρας παραμένει αήττητη, έχοντας δεχθεί μόλις ένα γκολ, επίδοση που φυσικά είναι η καλύτερη του πρωταθλήματος. Αρνητική η πρόσφατη παράδοση στην έδρα της Μπιλμπάο, αφού την τελευταία πενταετία μετρά μόλις μία νίκη. Ρεγκιλόν, Γιορέντε και Φελίπε έμεινε εκτός αποστολής για ιατρικούς λόγους.

Αμφίρροπη αναμέτρηση με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Η κόπωση και η απογοήτευση της Ατλέτικο ίσως επηρεάσει την εικόνα της στον αγωνιστικό χώρο. Ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση πολύ δύσκολα το παιχνίδι θα ξεφύγει από την ισοπαλία.