in ,

League of the Day: Το ιδανικό θύμα για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έχασε με τραγικό τρόπο δύο βαθμούς στο Ηράκλειο όμως για καλή της τύχη βρίσκει άμεσα μπροστά την Λαμία, που αποτελεί το ιδανικό θύμα για να επιστρέψει στις επιτυχίες η Ένωση.

(18:15) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα στη Λαμία, όμως έφυγε με το διπλό από την πρωτεύουσα της Φθιώτιδας (1-2). Εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν στο πρώτο ημίωρο και προηγήθηκε με 0-2, στην επανάληψη είδε τους γηπεδούχους να μειώνουν, να έχουν δοκάρι και φάσεις για την ισοφάριση. Έντονος προβληματισμός στη Ριζούπολη καθώς μετά το 4-0 από τον ΠΑΟ ο Απόλλωνας έχασε εύκολα από το Βόλο (1-3). Ο Ολυμπιακός δεν πείθει στο ξεκίνημα της σεζόν όμως με τον τρόπο που αμύνεται ο Απόλλωνας οι ερυθρόλευκοι θα βρουν τις ευκαιρίες για να πάρουν το ματς. Χωρίς αξία οι αποδόσεις.

(18:15) ΟΦΗ – ΑΣΤΕΡΑΣ

Από την κόλαση στον παράδεισο πήγε ο ΟΦΗ στην υποδοχή της ΑΕΚ. Πίσω στο σκορ από το 15’, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 36’ όμως αντί για να μπει στο παιχνίδι δέχθηκε άλλα δύο γκολ. Παρά το γεγονός ότι έχανε με 0-3 ως το 78’ κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις (3-3), με ήρωα τον Νέιρα που σημείωσε δύο γκολ. Θετικό το πρόσημο στα πρώτα δύο ματς, είχε προηγηθεί το 0-0 στην έδρα του Άρη. Ο Αστέρας γνώρισε άδικη ήττα με 0-1 από τον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη. Ακύρωσε επιθετικά το Δικέφαλο, είχε τις σημαντικότερες ευκαιρίες της αναμέτρησης, όμως ηττήθηκε χάρη σε ένα ανόητο πέναλτι που έκανε ο Κανελλόπουλος στο πρώτο μέρος. Δεν έχει σκοράρει μετά από δύο ματς όμως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πραγματική τριπλή, δεν θα διαλέξουμε μεριά. Περισσότερο προς το αμφίσκορο κοιτάζουμε (1,88), ο ΟΦΗ έχει ψυχολογία και στην έδρα του θα παίξει για τη νίκη, δύσκολα θα μείνει για τρίτο χωρίς γκολ ο Αστέρας.

(18:15) ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ

Ο Παναιτωλικός από το πουθενά πανηγύρισε τεράστιο διπλό στο Περιστέρι (1-2). Παθητικός στο πρώτο μέρος όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου, στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε την οπισθοχώρηση των γηπεδούχων και με σκόρερ τις αλλαγές του Αναστασίου (Βέργος, Ζεστέντ) έκανε την  έκπληξη. Τυχερός στην Τρίπολη ο ΠΑΟΚ, σκόραρε χάρη σε ένα ανόητο πέναλτι στο οποίο υπέπεσαν οι γηπεδούχοι και κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα του (0-1), έχοντας για ήρωα τον Πασχαλάκη που πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις. Εκτός μάχης έχουν τεθεί οι Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί, Ίνγκασον. Χωρίς αξία τα 1,50 του διπλού, ο ΠΑΟΚ προβληματίζει με την απόδοση του. Πάντως στο Αγρίνιο μετράει επτά συνεχόμενα διπλά και αρκετές φορές η νίκη του στη συγκεκριμένη έδρα αποτέλεσε εφαλτήριο για κάποιο καλό σερί αποτελεσμάτων.

(20:30) ΑΕΚ – ΛΑΜΙΑ

Η ΑΕΚ αυτοκτόνησε στο Ηράκλειο, προηγούταν με 0-3 ως το 78’ (παίζοντας με 10 από το 37’) όμως στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε (3-3). Φωνάζει για τη διαιτησία όμως δεν υπάρχει δικαιολογία γι’ αυτό το κάζο, προσγειώθηκε απότομα καθώς οι μεταγραφές και το εύκολο 3-0 της πρεμιέρας έφεραν ενθουσιασμό στο στρατόπεδο της. Τιμωρημένος είναι ο βασικός εξτρέμ Γκαρσία. Η Λαμία μπορεί να έμεινε με 0-2 πίσω στο σκορ από τον Ολυμπιακό όμως δεν το έβαλε κάτω, μείωσε, είχε δοκάρι και φάσεις για την ισοφάριση, χωρίς όμως να καταφέρει να την πετύχει (1-2). 2/2 ήττες με το ίδιο σκορ, με λίγη τύχη θα μπορούσε να έχει αποφύγει και στα δύο ματς την ήττα. 8/8 εντός έδρας νίκες μετράει η ΑΕΚ απέναντι στη Λαμία τα τελευταία χρόνια, μόνο σε μια από αυτές δέχθηκε γκολ. Ιδανικός αντίπαλος η Λαμία για να επιστρέψει στις νίκες η Ένωση, 1,83 πληρώνει ο άσος από ημίχρονο, 1,85 το 1 & NG.

(20:30) ΑΡΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Απογοητευτικός ήταν στη Νίκαια ο Άρης, έχασε με 1-0 από το ψυχωμένο Ιωνικό, μένοντας για δεύτερο ματς χωρίς γκολ. Όπως και στην πρεμιέρα πήρε πολύ κακό βαθμό δημιουργικά, ήδη ο Μάντζιος παίζει τη θέση του. Απότομη προσγείωση για τον ΠΑΟ που δημιούργησε υψηλές προσδοκίες μετά το 4-0 της πρεμιέρας, έχασε με 1-0 από τον κακό του δαίμονα ΠΑΣ. Από νωρίς πίσω στο σκορ, δεν είχε τρόπο να ζορίσει τους γηπεδούχους και να απαντήσει. Δεν θα μπλέξουμε, no bet.