Πράσινο λούσιμο, ξεκίνησαν με κηδεία στο ΟΑΚΑ τα playoffs για τον ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ για 35 λεπτά στο παιχνίδι αλλά στο τέλος όλα πήγαν λάθος και η Μακάμπι έσπασε με το καλημέρα την έδρα με το 87-91. Mεγάλοι πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους οι Κόλσον (18π.) και Μπράουν (16π.)

Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναικός ήταν κυριολεκτικά άχαστος στα δίποντα, έχοντας μια διαφορά ασφαλείας (50-41) αν και αντιμετώπισε πρόβλημα στα ριμπάουντ κάτι που δεν φάνηκε εξαιτίας του επιμέρους 18-6 αλλά και των 11 ασίστ έχοντας σε κακή μέρα μάλιστα τον Ναν που ήδη στο ημίχρονο είχε τρία φάουλ.

Αυτό άρχισε να φαίνεται όταν η Μακάμπι στα μέσα της τρίτης περιόδου άρχισε να πλησιάζει απειλητικά με τον Λορένζο Μπράουν και τον Κόλσον να μπαίνουν στα παπούτσια του Μπόλντγουίν που έδειξε να χωλαίνει.

Η Μακάμπι έβαλε στο παιχνίδι της τον ΠΑΟ και το παιχνίδι έμοιαζε να στραβώνει για το «Τριφύλλι» οταν οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 82-87 μπαίνοντας στα τελευταία δύο λεπτά του παιχνιδιού. Ο αφανής ήρωας της σεζόν ήταν και πάλι εκεί.

Ο Γκραντ μείωσε αρχικά σε 85-87 με τρίποντο και ο Ναν ισοφάρισε μετά από κλέψιμο του Γκραντ σε 87-87. Στο τέλος ο Λορένζο Μπράουν έβαλε το πιο καθοριστικό δίποντο κάνοντας το 87-89. Ο Σλούκας θα κάνει το λάθος (μετά από 13 ασίστ) και ουσιαστικά κάπου εκεί το παιχνίδι θα τελειώσει με την Μακάμπι να παίρνει μία τεράστια νίκη με 87-91.