ΟΣΦΠ-Μπάρτσελόνα 92-58: Θα εύχεστε να είχε δώσει την παράβαση!

Ο Ολυμπιακός σκόρπισε με 92-58 την Μπαρτσελόνα κι έστειλε τη σειρά σε 5ο παιχνίδι, το πιθανότερο την επόμενη Τετάρτη! Τρομεροί ΜακΚίσικ, Φαλ & Παπανικολάου αλλά και ο Μιλουτίνοφ!

Το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό καθώς οι φιλοξενούμενοι με 8/9 σουτ, είχαν σκοράρει ήδη 19 πόντους σε λιγότερο από πέντε λεπτά με τον Φαλ να είναι φυσικά συνεπής στο ραντεβού του και να κρατάει κοντά στο σκορ τον Ολυμπιακό έχοντας φτάσει τους 10 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά!

Οι ΜακΚίσικ και Κάνααν βοήθησαν ώστε το παιχνίδι να ισορροπήσει μέσω της άμυνας και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με δύο πόντους (21-23).

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε πίσω του. Με ένα 17-0 (!), έχοντας τους Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και Γκος να πνίγουν και στις δύο άκρες του γηπέδου την Μπαρτσελόνα, οι «Ερυθρόλευκοι» ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα.

Τα τρίποντα έμπαιναν για πρώτη φορά στη σειρά και η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να δημιουργήσει εύκολα καλάθια για να απαντήσει λόγω της τρομερής άμυνας των γηπεδούχων. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 19 πόντους (47-28) με τον ΜακΚίσικ να έχει 13 πόντους και τον Ολυμπιακό να έχει συνολικά 32 πόντους στη δεύτερη περίοδο για το 53-37 του ημιχρόνου, με τον Τζαμπάρι Πάρκερ ουσιαστικά να παλεύει μόνος του για τους φιλοξενούμενους.

Με πατημένο το γκάζι ξεκίνησε και στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός με δύο τρίποντα και ένα συνολικό 8-0 που έφτασε τη διαφορά στη ύψιστη τιμή της μέχρι εκείνη την ώρα (61-37).

O Ολυμπιακός έμεινε αρκετή ώρα στην 3η περίοδο χωρίς σκορ αλλά το ίδιο έγινε και με την Μπαρτσελόνα που δεν μπορούσε να μειώσει το σκορ. Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Παπανικολάου πανηγυρίστηκαν σαν γκολ στο ΣΕΦ και όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους με το σκορ στο 72-47 στο τέλος της περιόδου.

Στην 4η περίοδο οι δύο προπονητές άνοιξαν αρκετά το rotation μα η εικόνα του Ολυμπιακού έμεινε απαράλλαχτη καθώς όσοι έμπαιναν έδιναν κι από κάτι. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε μία τόσο άνετη επικράτηση ο Γουόκαπ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 0 πόντους και κανένας παίκτης του Ολυμπιακού δεν αγωνίστηκε πάνω από 25 λεπτά.