in

ΟΣΦΠ-Μπάρτσα 80-82: Break σε νεκρό χρόνο, μάλλον μόνο στους ελληνικούς τελικούς θα συναντηθούνε οι αιώνιοι

Η Μπαρτσελόνα πέρασε με 82-80 από το ΣΕΦ χάρη στις βολές του Πάρκερ σε νεκρό χρόνο και πλέον προηγείται στη σειρά με 2-1. Έξαλλος ο Μπαρτζώκας με την απόφαση των διαιτητών στο τέλος.

Το ματς ξεκίνησε με αρκετά χαμηλό ρυθμό και άσχημες επιθέσεις εκατέρωθεν με το σκορ να μένει χαμηλά και τον Ολυμπιακό στα πέντε πρώτα λεπτά του παιχνιδιού να έχει σκοράρει μόλις τέσσερις πόντους και την Μπαρτσελόνα οχτώ.

Με την είσοδο του Πετρούσεφ ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές επιθετικά και μάλιστα προηγήθηκε με 9-8 και 13-1, πριν ο Τζαμπάρι Πάρκερ ισοφαρίσει 13-13 στη λήξη της 1ης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Ο Ολυμπιακός με τον Πετρούσεφ και τον Ράιτ (11 στο ημίχρονο αμφότεροι) σε πρώτο πλάνο προσπάθησε να χτίσει ένα μικρό προβάδισμα (32-25), με τη δεύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού να βάζει τα γυαλιά στην αρχική βγάζοντας μεγάλη ενέργεια στο παρκέ.

Η αδυναμία του Ολυμπιακού να ελέγξει τα ριμπάουντ θα δώσει τη δυνατότητα στην Μπαρτσελόνα να μείνει κοντά στο σκορ για το 37-32 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Μπαρτσελόνα βασίστηκε στα τρίποντα και επέστρεψε πολύ γρήγορα σε θέση οδηγού (40-41). Ο Γουόκαπ που δεν βοήθησε καθόλου στο πρώτο μέρος του αγώνα με δύο δικά του τρίποντα, έσβηνε μέχρι εκείνη την ώρα το άσχημο βράδυ που είχε ο Κάνααν.

Πάρκερ και Λαπροβίτολα συνέχισαν να πυροβολούν από το τρίποντο και η Μπαρτσελόνα με ένα εξωφρενικό 5/6 στην τρίτη περίοδο έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 56-51 στο ΣΕΦ.

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός θα μπει ξανά δυναμικά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού με τον Πετρούσεφ να κάνει τρομερό ματς και την άμυνα του ΟΣΦΠ να είναι για σεμινάριο και Το «ξύλο» που έπεφτε εκατέρωθεν στο παιχνίδι δεν περιγράφεται.

Ο Σέρβος θα εκστασιάσει το γήπεδο του Φαλήρου όταν σε μία χαμένη ουσιαστικά επίθεση θα κάνει με εύστοχο τρίποντο το 67-63. Ο Ολυμπιακός θα βρει καλάθια με τους Γκος και Γουόκαπ αλλά ο Αμπρίνες με δύο τρίποντα θα απαντήσει σε αμφότερα και θα κρατήσει τη διαφορά στους δύο 71-69.

Στο τελευταίο λεπτό και οι δύο ομάδες θα αστοχήσουν σε προσπάθειες για τρίποντο με την Μπαρτσελόνα να έχει τον τελευταίο λόγο μετά την παρέμβαση του Instant replay. 7.6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Λαπροβίτολα θα ισοφαρίσει τελικά σε 71-71. Την τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων θα την πάρει ο Γκος, ο οποίος θα αστοχήσει.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός θα προηγηθεί, δύο φορές με προβάδισμα τριών πόντων (78-75 & 80-77) αλλά ο Σατοράνσκι με τρίποντο θα ισοφαρίσει Η τελευταία κατοχή της παράτασης θα είναι για την Μπαρτσελόνα με τον Πετρούσεφ να κάνει φάουλ σε νεκρό χρόνο στον Πάρκερ κι εκείνος θα ευστοχήσει στις δύο από τις τρεις βολές.

Η Μπαρτσελόνα θα κερδίσει τελικά με 82-80 κάνοντας με τη σειρά της το δικό της μπρέικ και ανακτώντας το πλεονέκτημα της έδρας.