Μπάρτσα-ΟΣΦΠ 59-63 : ΜακΧίσικ, Μιλουχίνοφ και ραντεβού στο Βερολίνο

Ο Ολυμπιακός θα σπάσει την έδρα της Μπαρτσελόνα με 59-63 και θα πάρει την τρίτη συνεχόμενη πρόκριση για το Final Four όπου θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά! Παναθηναϊκός εναντίον Φενέρ ο άλλος ημιτελικός.

Ένα νέο Παλαού Μπλαουγκράνα έχτισαν οι δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τους πρώτους του πόντους 4:18 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα και το σκορ να είναι στο 5-2 υπέρ των γηπεδούχων περίπου ένα λεπτό αργότερα.

Το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού αυτό του Παπανικολάου θα έρθει σαν απάντηση στα δύο συνεχόμενα του Λαπροβίτολα με τους Πειραιώτες να παίζουν καλή άμυνα και να πέφτει πολύ ξύλο εκατέρωθεν μέχρι το τέλος της περιόδου για το 12-9.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Όσο καλή άμυνα έπαιζε ο Ολυμπιακός άλλο τόσο έπαιζε η Μπαρτσελόνα με τους «Μπλαουγκράνα» να ξεκινούν την περίοδο με ένα 6-0 και να προηγούνται με 18-9.

Με μπροστάρη τον Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός θα ροκανίσει τη διαφορά, αλλά η αδυναμία του Ολυμπιακού να αντιμετωπίσει τον Λαπροβίτολα ήταν εμφανής και τα ριμπάουντ που πήραν οι Καταλανοί στη δεύτερη περίοδο αρκετά περισσότερα (8 επιθετικά). Τελικά το ημίχρονο θα κλείσει με τη διαφορά στο 27-25 υπερ της Μπαρτσελόνα.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου οι λάθος επιλογές επιθετικά ήταν και πάλι αρκετές. Χαρακτηριστικό είναι ότι με τη συμπλήρωση της πρώτης περιόδου ο Ολυμπιακός είχε 12/32 και η Μπαρτσελόνα 12/42. Mε ένα σερί 7-0 για την ομάδα του Γκριμάου το 31-30 θα γίνει 38-30.

Ο Ολυμπιακός θα διατηρήσει τη σκληρή του άμυνα και με ένα επί μέρους 2-10 με τον Παπανικολάου να βγαίνει μπροστά αλλά δεν θα προηγηθεί ούτε τώρα στο παιχνίδι καθώς το σκορ με το οποίο θα κλείσει η περίοδος θα είναι το 40-40.

Μετά από τρία δεκάλεπτα ξύλου και τραβηγμένων από τα μαλλιά επιθέσεων το σκηνικό δύσκολα θα άλλαζε στο 4ο δεκάλεπτο. Στα πρώτα 3:30 λεπτά της περιόδου, η Μπαρτσελόνα θα πάρει ένα μικρό προβάδισμα με τις εύστοχες βολές.

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να παίρνει ευκαιρίες από την άμυνα του και πολύ γρήγορα ήταν ήδη στο μπόνους των βολών στις οποίες είχε μέχρι τότε 53%. Το πρώτο προβάδισμα των «Ερυθρόλευκων» θα έρθει μόλις είχαν απομείνει πέντε λεπτά στο παιχνίδι με το τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 47-49, με τους Καταλανούς να ισοφαρίζουν άμεσα.

Δύο κακές επιθετικές επιλογές θα είναι μία κακή παρένθεση στο καυτό δίλεπτο που θα ακολουθούσε. Ο ΜακΚίσικ με ένα τρίποντο και με ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό θα μεγαλώσει τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, ενώ το τρίποντο του Παπανικολάου για το 49-57 θα αναγκάσει τον Γκριμάου να πάρει τάιμ άουτ!

Οι Καταλανοί θα μειώσουν σε 54-57 και θα έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν κι άλλο με τον ΜακΚίσικ να τα δίνει όλα κλέβοντας την μπάλα και πέφτοντας στο παρκέ, σε μία φάση που θα τελειώσει με καλάθι του Μιλουτίνοφ που έκανε νταμπλ-νταμπλ!

Οι ερυθρόλευκοι παρά τα μεγάλα σουτ της Μπαρτσελόνα θα είναι ψύχραιμοι στις βολές και θα πάρουν μία τεράστια πρόκριση για το Final Four του Βερολίνου με 59-63.

Προγνωστικά στοιχήματος, Match Money

Τα HOT της Τετάρτης: Σκορ και θέαμα σε όλο τον κόσμο

Και στο τέλος κερδίζει πάντα η Ρεάλ: Με τον καθιερωμένο της τρόπο η «Βασίλισσα» προκρίθηκε στον τελικό [vid]