Μακάμπι-ΠΑΟ 85-83: Δεν τους έβαλε για Νάν-ι και τώρα do or die την Πέμπτη!

Ο Παναθηναϊκός έχασε με 85-83 στο Βελιγράδι από τη Μακάμπι η οποία προηγείται πλέον στη σειρά με 2-1. Ξεχώρισαν οι Ναν (25 π.) και Παπαπέτρου (17π.), καθοριστικός ο Νίμπο (22 π.) για τηνΜακάμπι.

Οι «Πράσινοι» μπήκαν εντελώς νωθρά στο παιχνίδι και φυσικά το πλήρωσαν με τη Μακάμπι να ξεκινάει με 7-0 και τον Παναθηναϊκό να σκοράρει καλάθι εντός πεδιάς, μετά τα τρία πρώτα λεπτά της περιόδου. Ο μοναδικός που φαινόταν πνευματικά έτοιμος ήταν ο Παπαπέτρου και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι για το 13-11. Αυτή ήταν και η μόνη φορά που βρέθηκαν τόσο κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες για ένα μεγάλο κομμάτι του παιχνιδιού.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Μακάμπι έκλεισε την περίοδο στο +12 (23-11) χωρίς να έχει εύστοχο τρίποντο, με την άμυνά της να μασάει σίδερα και τον ΠΑΟ να σπάει σίδερα (3/14 σουτ).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε κάπως καλύτερα επιθετικά στη δεύτερη περίοδο και με ένα μικρό σερί κατάφερε να μειώσει στους 7 (28-21) με τον Παπαπέτρου να μοιάζει απελπιστικά μόνος στα πρώτα 15 λεπτά του παιχνιδιού.

Παρότι δεν έβρισκε τρίποντο η Μακάμπι, η διαφορά παρέμενε διψήφια με τον Ναν να σκοράρει μετά από 15 λεπτά, πέντε σερί πόντους και να μειώνει ξανά. Από το πουθενά μπήκε στην εξίσωση ο Βιλντόζα που με δύο τρίποντα μείωσε σε 36-29. Ένα σερί 8 πόντων των γηπεδούχων θα εκτοξεύσει τη διαφορά στους στους 15 (44-29) με τον Παναθηναϊκό τελικά χάρη στα τρίποντα των Ναν και Μήτογλου να ρίχνει τη διαφορά στους 9, για το 46-37 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην 3η περίοδο μειώνοντας με τον Ναν αλλά μετά δέχτηκε ένα ακόμα μεγάλο σερί (12 πόντων) από την Μακάμπι, με τη διαφορά να φτάνει στους 18 και να δείχνει πως πολύ δύσκολα μπορούν οι «Πράσινοι» να διεκδικήσουν κάτι από αυτό το παιχνίδι με τον Σλούκα να έχει 0 πόντους.

Μέχρι και τρία λεπτά πριν την λήξη της περιόδου, η ομάδα του Άταμαν έμοιαζε εκτός παιχνιδιού αλλά η αγωνιστική άνοδος του Λεσόρ και η σταθερά των Παπαπέτρου και Ναν με ένα σερί 9-0 μείωσαν σε μονοψήφιο τη διαφορά (64-56) πριν το τρίποντο του Μπράουν κλείσει την περίοδο (67-56).

Ο Παναθηναικός θα μειώσει κι άλλο τη διαφορά με τα τρίποντα του Ναν και του Βιλντόζα για το 69-63 με τους φιλοξενούμενους να νιώθουν για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα μέσα στο παιχνίδι. Το κακό συνήθειο της άμυνας με τα μάτια συνεχίστηκε και ότι προσπάθεια έκανε επιθετικά ο ΠΑΟ εξανεμιζόταν.

Tα άστοχα σουτ και τα λάθη στην επίθεση σε συνδυασμό με τη συνέπεια της Μακάμπι στο σκοράρισμα έδειχναν πως κάνουν δύσκολα τα πράγματα για τον ΠΑΟ αλλά τότε όλα άλλαξαν. Ο Ναν με τεράστια σουτ, η Μακάμπι με τη λάθος επαναφορά (οι γηπεδούχοι είχαν 4 λάθη μέχρι το 35′ και έκαναν μετά τρία μαζεμένα).

O Λεσόρ θα κάνει καθαρό κόψιμο στον Μπράουν με τους διαιτητές αρχικά να μετρούν το καλάθι αλλά μετά να ξαναβλέπουν τη φάση. Στη συνέχεια έγινε τζάμπολ για την κατοχή με το σκορ στο 83-83 και τον ΠΑΟ να δίνει το φάουλ που είχε.

Με την μπάλα ξανά στην κατοχή των Ισραηλινών, ο Γκραντ θα κάνει μάλλον ένα αχρείαστο φάουλ στον Μπράουν, ο οποίος θα βάλει -καταλάθος- και τις δύο βολές (85-83) δίνοντας στον ΠΑΟ το δικαίωμα να ισοφαρίσει ή να πάρει τη νίκη.

Τελικά το σουτ του Ναν θα βρει σίδερο και ο Παναθηναϊκός θα παίξει ένα ματς δίχως αύριο την Πέμπτη.

Άμπαλους χαρακτήρισε ο Ενρίκε, όσους θεωρούν φαβορί αύριο την Παρί

ΟΣΦΠ-Μπάρτσα 80-82: Break σε νεκρό χρόνο, μάλλον μόνο στους ελληνικούς τελικούς θα συναντηθούνε οι αιώνιοι