Break στο Παλαού: Το πρόβλημα της υπογεννητικότητας λύνει ο ΟΣΦΠ, νίκησε την Μπάρτσα!

Ο Ολυμπιακός έσπασε με το καλημέρα την έδρα (και τον τσαμπουκά) της Μπαρτσελόνα με 75-77 και πήρε προβάδισμα στη σειρά!

Κατά την προσφιλή του συνήθεια στα σημαντικά παιχνίδια, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εκπληκτική άμυνα και τον Φαλ να κάνει ότι θέλει στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού κατά τα οποία η Μπαρτσελόνα δεν είχε σουτ εντός πεδιάς.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού ο Φαλ είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ οδηγώντας σε ισχνό προβάδισμα τον Ολυμπιακό στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου (18-19) κυρίως λόγω των αρκετών λαθών των «Ερυθρόλευκων».

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η καλή αμυντική λειτουργία ήταν σαν να εξαφανίστηκε με την Μπαρτσελόνα να φτάνει στο 14′ στα 10/13 εύστοχα σουτ και τους 34 πόντους συνολικά. Κάπου εκεί ανέλαβε δουλειά ο Γουόκαπ που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις κινήσεις του Πετρούσεφ που έδωσε λύσεις επιθετικά, αλλά και τον Λαρεντζάκη που συμμάζεψε αρκετά τα πράγματα αμυντικά. Με ένα επιμέρους 4-17 στα τελευταία 6 λεπτά της περιόδου, οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και τελικά το σκορ ημιχρόνου θα είναι το 35-44 με τον Πετρούσεφ να έχει 12 πόντους.

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή του αλλά το πρόβλημα ήταν ότι ο Γουόκαπ πολύ γρήγορα (22:48) φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ. ΜακΚίσικ και Γκος έδωσαν επιλογές από το τρίποντο και η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό χάρη στην ταχύτητα στις εκτελέσεις. Ο Γκος έκοβε και έραβε στην επίθεση, ο Σίκμα αν και τον σημάδευαν στάθηκε στο ύψος του. Στο τέλος της περιόδου η Μπαρτσελόνα πίεσε κλείνοντας τη διαφορά στο 54-61.

Ο Ολυμπιακός θα φάει αρκετό «ξύλο» από την Μπαρτσελόνα και θα μείνει για οκτώ περίπου λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς. Το ξύλο έφερε και το μπόνους πολύ νωρίς για τους φιλοξενούμενους που πήγαν 6:30 λεπτά πριν το τέλος στις βολές. Ο ΜακΚίσικ σαν να είδε το τουίτ της Μπέριλ και αφηνίασε, με τέσσερις προσωπικούς πόντους έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 10. Το ταλέντο του Ρίκι Ρούμπιο μίλησε από το πουθενά μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (67-69) αλλά ο Κάνααν με τρίποντο και ο Μιλουτίνοφ με έμμεσο τρίποντο επανέφεραν την τάξη.

Ο Γουόκαπ θα κάνει ένα λάθος που παραλίγο να στοιχίσει στον Ολυμπιακό αφού χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ αλλά το μόνο κέρδος για τους γηπεδούχους ήταν δύο εύστοχες βολές. Ευτυχώς ο Λαπροβίτολα είδε κάποιον συγγενή του στις εξέδρες και πέταξε την μπάλα εκεί, με τους «Μπλαουγκράνα» να χάνουν την ευκαιρία για μία ενδεχόμενη ισοφάριση.

Στα αξιοσημείωτα ότι αυτό είναι το τρίτο μπρέικ στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια των playoffs, με τις Μακάμπι και Φενέρ, να σπάνε την έδρα του ΠΑΟ και της Μονακό αντίστοιχα.

Φα’τήν Τερίμ: Πάρτι με Ελίασον, 3-0 τον ΠΑΟ η ΑΕΚ

Μαϊάμι κάνει break, Μπάτλερ τρολλάρει στο Insta την πιο λούζερ ομάδα όλων των εποχών (pic)