ΕΠΟΣ: Κωνσταντίνος πήρε ξανά την Πόλη, έστειλε τον Θρύλο ένα βήμα από την Αγιά Σοφιά!

Tεράστια πρόκριση του Ολυμπιακού στα πέναλτι! Ο Ολυμπιακός μπορεί να έχασε στη κανονική διάρκεια του παιχνιδιού με 1-0 αλλά το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση αφού το συνολικό σκορ ήταν 3-3. Eκεί ο Κωνσταντίνος Τζολάκης απέκρουσε τρία πέναλτι και έστειλε τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά απέναντι στην Άστον Βίλα.

Το παιχνίδι όπως αναμενόταν είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και η Φενέρ όπως ήταν λογικό πίεσε ψηλά. Αυτό που ήθελε -το γρήγορο γκολ- το βρήκε μόλις στο 12ο λεπτό με τον Καχβετσί από το ύψος της μεγάλης περιοχής να βρίσκει δίχτυα.

Το πρώτο μισάωρο ήταν καθοριστικό για την ομάδα του Μεντιλιμπάρ που δεν μπορούσε να διαχειριστεί την πίεση των γηπεδούχων αλλά με τις παρεμβάσεις τον Ορτέγκα και Τζολάκη δεν άλλαξαν τα πράγματα ως το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ποντένσε δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό αλλά στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν λογικό η πίεση της Φενέρμπαχτσε δεν συνεχίστηκε στην ίδια ένταση. Έλειπαν οι μεγάλες φάσεις, όμως ο Ολυμπιακός θα είχε τελειώσει το παιχνίδι αν ο Μασούρας κέρδιζε τον Λιβάκοβιτς στο 80ο λεπτό.

Περνώντας στην παράταση οι «Ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία και παράλληλα τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους όταν στο 103′ η κεφαλιά του Ιμπόρα σταμάτησε στο πόδι του Λιβάκοβιτς και μετά στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Κάρμο δεν μπόρεσε να περάσει την μπάλα μέσα στην εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν μοιραία στα πέναλτι. Εκεί ο Τζολάκης απέκρουσε 3 (!) πέναλτι κι έδωσε μία απίστευτη πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Τον έβγαλε από την Μπριζ-α, δεύτερη ήττα (0-2) & αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ

Tsili Poll: Που θα ανάψει κεριά ο Θρύλος;