ΕλΚααμπί Τελ Αβίβ ονομάζεται από σήμερα η Μακάμπι, αργία η 14/3 στον Πειραιά

Με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα πιο υγρά όνειρα των Ολυμπιακών, η αρμάδα του Μεντιλιμπάρ επικράτησε με 6-1 της Μακάμπι και πήρε μια τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά του Κόνφερενς.

Ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό στο παιχνίδι κι έκλεισε στα καρέ της την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Μόλις στο 10΄ ο Ποντένσε που είναι σε δαιμονιώδη φόρμα τον τελευταίο καιρό έθεσε τις βάσεις για τον Ολυμπιακό ανοίγοντας το σκορ με ξαφνικό σουτ.

Η Μακάμπι ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα χωρίς να έχουμε μεγάλη φάση μέχρι το 26΄ και την προσπάθεια του Ελ Κααμπί από κοντά που δεν κατέληξε σε γκολ!

Ότι δεν κατάφερε ο Μαροκινός, το κατάφερε ο Κώστας Φορτούνης δέκα λεπτά αργότερα βάζοντας φωτιά στο ζευγάρι, με την φάση να ξεκινάει και πάλι από τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος έκανε ότι ήθελε τους Ισραηλινούς και λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Ελ Κααμπί στο 45+3′ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από σέντρα του Ποντένσε.

Το δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε όπως και το 2ο ημίχρονο του ΠΑΟΚ. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε πέναλτι ύστερα από χέρι του Ρέτσου εντός περιοχής και ο Ζάχαβι δεν λάθεψε από τα 11 βήματα για το 1-3 στο 57′.

Οκτώ λεπτά αργότερα ωστόσο, είχαμε την φάση της χρονιάς μέχρι στιγμής για τον Ολυμπιακό. Ο Ορτέγκα έκανε σέντρα (όχι δεν είναι αυτή η είδηση) και ο Ελ Κααμπί στο 65′ με ένα τρομερό γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ως το τέλος της κανονικής διάρκειας με τον Ολυμπιακό να πιέζει ασφυκτικά και να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Γιόβετιτς στις καθυστερήσεις του ώστε να τελειώσει εκεί το παιχνίδι.

Ο Σέρβος πήρε το αίμα του πίσω στο 3ο λεπτό της παράτασης και με ένα σουτ από κοντά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη που απομακρύνθηκε λανθασμένα.

Στο 103’ ήταν η σειρά του Ελ Αραμπί να χρηστει σκόρερ και να βάλει το κερασάκι στην τούρτα. Καλή μέρα να είσαι γαύρος!

Στα πέντε σταμάτησε ο ΠΑΟΚ, πρόκριση με επική ανατροπή!

Tsili Poll: Ποια Ελλήνικη ομάδα θα το σηκώσει στη Νέα Φιλαδέλφεια;