in ,

Παντά…Ράιτ ο πελάτης σύμφωνα με τον Μπαρτζώκα, ο ΟΣΦΠ κέρδισε ξανά τον ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός πήρε μία μεγάλη νίκη με σούπερ Ράιτ έναντι του αιώνιου αντιπάλου του στην Ευρωλίγκα και πλέον κοιτάει στα μάτια το πλεονέκτημα έδρας με 71-65.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε με τρομερή άμυνα το παιχνίδι κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι του και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (6-15 στο τέλος της περιόδου). Το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα καλό με εκατέρωθεν χαμένα σουτ αλλά ο ΠΑΟ βρέθηκε στο +10 (7-17).

Έναν εντελώς διαφορετικό Ολυμπιακό είδαμε στη δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός πριν την συμπλήρωση 2μιση λεπτών σκόραρε περισσότερους πόντους (8) απ’ ότι στην πρώτη περίοδο και βρέθηκε πολύ κοντά στο σκορ. Ο Μόουζες Ράιτ στη δεύτερη περίοδο ήταν ένα πρόβλημα που δεν βρήκε λύση ο Αμάν-Αμάν πετυχαίνοντας 11 πόντους! Ο Παναθηναϊκός στο τέλος της περιόδου κατάφερε να ισορροπήσει -κυρίως λόγω των ριμπάουντ- την ενέργεια που έβγαλε ο Ολυμπιακός και οι ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια στο 33-33.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο παιχνίδι (35-33) και το διατήρησε σε όλη την 3η περίοδο. Ο Γουόκαπ τιμωρούσε τα παιδικά λάθη του ΠΑΟ, ο Γκριγκόνις έχτιζε 2ο ΣΕΦ και οι «πράσινοι» έμειναν για περίπου πέντε λεπτά χωρίς καλάθι. Με τη βελτίωση της απόδοσης του Φαλ, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν σε θέση οδηγού αλλά το σκορ παρέμεινε χαμηλό.

Στην 4η περίοδο ο Ναν το πήρε προσωπικά και εκεί που στην εξίσωση του ματς ήταν λόγω των λαθών του, είχε ένα επιθετικό κρεσέντο τιμωρώντας την αδυναμία του Ολυμπιακού να πάρει διψήφια διαφορά. Όσο ο Λεσόρ δεν εμφανιζόταν στο παιχνίδι ο Ράιτ συνέχιζε τον χαβά του και ο Ολυμπιακός ήταν στάθερα μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να ξεφεύγει και χωρίς τον Γουόκαπ στην τελική ευθεία το παιχνιδιού.

Τελικά ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα στο τέλος και πανηγύρισε άλλη μία μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Κρατά ζωντανές τις ελπίδες της η Εφές στην Γαλλία,ματσάρα απέναντι στους συμπατριώτες του ο Μπομπουά

Στα πέντε σταμάτησε ο ΠΑΟΚ, πρόκριση με επική ανατροπή!