Οπαδοί της Ρόντα μπουκάρουν και πανηγυρίζουν την άνοδο, πηγαίνουν κουβά στο 90+5′ [vid]

Στην Ολλανδία είχαμε κατά τη χθεσινή βραδιά μία στιγμή παραφροσύνης ή μία στιγμή πολλής νοημοσύνης αν προτιμάτε.

Η Ρόντα φιλοξενούσε εχθές την Καμπούρ στο πλαίσιο της προτελευταίες αγωνιστικής της δεύτερης κατηγορίας του ολλανδικού ποδοσφαίρου. Οι γηπεδούχοι κερδίζουν με 2-0 και αγκαλιάζουν την άνοδο καθώς βρίσκονται στη δεύτερη θέση με 75 βαθμούς και η 3η Γκρόνιγκεν χάνει την ίδια ώρα από την Τέλσταρ με 1-0.

Το άλλο ματς δεν είχε ολοκληρωθεί και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Γκρόνιγκεν θα ισοφαρίσει την Τέλσταρ μειώνοντας και πάλι στους τρεις βαθμούς τη διαφορά με την Ρόντα.

Για κάποιο λόγο από τα μεγάφωνα του γηπέδου θα ακουστεί ότι η Τέλσταρ έχει σκοράρει 2η φορά, δημιουργώντας το αδιαχώρητο στις κερκίδες!

Οι φίλοι της Ρόντα θα μπουκάρουν στο γήπεδο και θα αρχίσουν να πανηγυρίζουν έξαλλα την επιστροφή της ομάδας τους στην Έρεντιβίζιε, το ίδιο και οι παίκτες!

Το κερασάκι στην τούρτα: την επόμενη και τελευταία αγωνιστική η Γκρόνιγκεν φιλοξενεί τη Ρόντα στην έδρα της, με τους γηπεδούχους να παίρνουν εκείνοι την άνοδο σε περίπτωση νίκης.