Με το σύστημα ”ο Μπάμπης ο Τεννές” η Ξάνθη πήρε το διπλό στη Νίκαια

Ντέρμπι πρωτοπόρων στην Νίκαια με τον Ξάνθη να κερδίζει 0-2 τον Ιωνικό σε ένα ματς που είχε πολύ σούσουρο. Με την νίκη αυτή δυο γύρους πριν το φινάλε, η αρμάδα του Τεννέ πέρασε πρώτη. Οι Νικαιώτες έκαναν τρίτη συνεχόμενη ήττα και ψιλοαυτοκτονούν καθώς μόνο η πρώτη θέση οδηγεί σε απαθείας άνοδο.

Το μπατς ξεκίνησε με γκολ για την Ξάνθη ύστερα από ένα φλιπεράκι αλήθειας

Και ενώ ο Ιωνικός πίεζε και είχε την κατοχή δεν μπορούσε να δημιουργήσει μια κλασική ευκαιρία. Με άμυνα μπετόν-αρμέ η Ξάνθη κατάφερε να βγάλει αλώβητη το ημίχρονο. Ο Ιωνικός βέβαια είχε τους οπαδούς του στον περίγυρο προσφέροντας μας φωτογραφιάρες σαν αυτή.

Πόσο ζηλεύουμε τις πολυκατοικίες με θέα γήπεδα δεν λέγεται

Posted by B Εθνική Θεραπεία on Sunday, May 9, 2021

Και ενώ η κατηφόρα στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίζονταν, η Ξάνθη στην αρχή είχε ένα δοκάρι με τον Θανάσση Παπάζογλου (ναι παίζει ακόμα) και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης στο 70′ με κεφαλιά πάγωσε το γήπεδο της Νεάπολης. Και λέμε πάγωσε γιατί και μέσα οι υγειονομικοί οπαδοί το είχαν ζεστάνει κάπως..

Στο τέλος ακολούθησαν οι δηλώσεις του προπονητή του Ιωνικού στη ΕΡΤ, που ούτε λίγο ούτε πολύ είπε ότι ο Τάσος Σιδηρόπουλος δεν έδωσε ένα πέναλτι, ότι πολεμάτε όλοι τον Ιωνικό κτλ.

Αν μας αφήσει ο Χαρδαλιάς τα λέμε ξανά με την Tετάρτη εδώ από το Tsilibet για το φινάλε της ανόδου που προβλέπεται γκραντκινιολικό.