Δεν είχαν δώσει δικαίωμα: Η Ελβενική Μαφία εμπλέκεται στην κάρτα του Τζάκα με την Λιντς

Συνεχίζονται οι αποκαλύψεις για την μελανή υπόθεση του ύποπτου περιστατικού με την περίεργη κάρτα, που έλαβε ο Γκρανίτ Τζάκα την περασμένη σεζόν κόντρα στην Λιντς προς το τέλος της αναμέτρησης, αφού φαίνεται πως εμπλέκεται ολόκληρη η Ελβενική Μαφία καθώς και πρώην ποδοσφαιριστής, που είχε καταδικαστεί για στημένους αγώνες.

Την υπόθεση πλέον έχει αναλάβει η Εθνική Υπηρεσία Εγκλήματος και όχι η Αγγλική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία, φανερώνοντας πλήρως πως παίζουν πολλά από πίσω.

Υπενθυμίζουμε ότι η έρευνα ξεκίνησε από την FA, όταν ύποπτα μοτίβα στοιχηματισμού προέκυψαν προς το τέλος της νίκης 4-1 της Άρσεναλ στο Έλαντ Ρόουντ, με 52.000 λίρες να ποντάρονται στον Τζάκα να τιμωρείται στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα. Ο βέρος Ελβετός πράγματι δέχθηκε κάρτα από τον διαιτητή Αντρέ Μάρινερ στο 86ο λεπτό του ματς, καθώς καθυστέρησε να εκτελέσει ένα φάουλ, παρά το γεγονός ότι οι «κανονιέρηδες» κέρδιζαν με 4-1 και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Οι ερευνητές της NCA ανακάλυψαν στοιχεία για σημαντικά ποσά που στοιχηματίζονται σε κρυπτονομίσματα, σε αγορές που δεν ελέγχονται σε αυτήν τη χώρα, ενώ μεγάλο μέρος της δραστηριότητας θεωρείται ότι έλαβε χώρα στην Αλβανία.

Η έρευνα εμπλέκει όμως και ακόμη έναν διαβόητο Σουηδοελβενό, ο οποίος το 2017 είχε καταδικαστεί για δωροδοκία 150.000 λιρών στον τερματοφύλακα της ΑΙΚ, Κυριάκο Σταματόπουλο, για να έχει κακή απόδοση ενόψει του ντέρμπι με την IFK Gothenburg το 2017.

Σήμερα, στην πρεμιέρα της Premier League η Κρίσταλ Πάλας υποδέχεται την Άρσεναλ του Τζάκα και το να πάρει κίτρινη ο Ελβετός πληρώνει στην Stoiximan στις 2.92 μονάδες.

Oι αποδόσεις ενδέχεται να υπόκεινται σε αλλαγές.

21+ Η συμμετοχή σε τυχερά παίγνια επιτρέπεται μόνο σε άτομα άνω των 21 ετών – Παίξε Υπεύθυνα | Η συχνή συμμετοχή εκθέτει σε κίνδυνο εθισμού και απώλειας περιουσίας | Γραμμή Στήριξης ΚΕΘΕΑ 1114 (τηλ.) – [email protected] (ηλ. ταχυδρομείο) | Αρμόδιος Ρυθμιστής και Ρυθμιστής Εμπορικής Επικοινωνίας: ΕΕΕΠ