Στον δρόμο για την οκτάδα

Valencia-Panathinaikos:

Panathinaikos to win @2.42 Novibet

Καλησπέρα από Gkavmanjr. Η προχθεσινή  ημέρα μας βρήκε με δύο ταμεία, αφού η Parks επιβεβαίωσε το χάντικαπ στα τρία σετ κι οι Pelicans πήραν την νίκη και πάλι κόντρα στους Suns στην παράταση σε έναν εξαιρετικό αγώνα. Έξι συνεχόμενα ταμεία και δεν σταματάμε το μέτρημα. Πάμε στα σημερινά λοιπόν!

Θα μεταφερθούμε στην Ευρώπη σήμερα όπου αυτήν την εβδομάδα έχουμε διπλή αγωνιστική. Πολλά παιχνίδια και εννοείται πολλά ντέρμπι. Θα σταθώ στην αναμέτρηση μεταξύ Βαλένθια και Παναθηναϊκού που θα πραγματοποιηθεί στην Ισπανία. Θα είναι η πρώτη αναμέτρηση των ομάδων την φετινή σεζόν για την Ευρωλίγκα. Στις περσινές τους αναμετρήσεις οι νίκες ήταν μοιρασμένες καθώς οι ομάδες υπερασπίστηκαν με επιτυχία την έδρα τους. Πάμε να δούμε λίγο αναλυτικότερα τις ομάδες.

Θα ξεκινήσω από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρίσκονται στην ένατη θέση της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 6-6. Βρίσκονται σε εξαιρετική φόρμα έχοντας 7 νίκες σε 8 αγώνες, ενώ στην Ευρώπη μετράνε 4 game win streak. Στον αγώνα με τον Ολυμπιακό για την Basket League ηττήθηκε για δύο πόντους όντας ανταγωνιστικότατος με μία καλύτερη φαινομενικά ομάδα, με τον Bacon να χάνει το τρίποντο σε νεκρό χρόνο. Στην αναμέτρηση με το Μιλάνο κατάφερε να ανατρέψει 15 πόντους διαφορά και να στείλει το ματς στην παράταση, σημειώνοντας σε αυτήν 18 πόντους και κερδίζοντας τον αγώνα με 13 πόντους διαφορά. Οι Bacon και Williams είναι τα πρώτα βιολιά στην επίθεση και οι καλύτερες μεταγραφές της ομάδας, ενώ η προσθήκη του Lee είναι πολύ σημαντική καθώς σε κρίσιμες στιγμές προσφέρει πολύτιμους πόντους.

Από την άλλη η Βαλένθια η οποία ξεκίνησε αρκετά δυναμικά την χρονιά, όμως με πολύ κακά αποτελέσματα τον Νοέμβρη έχει βρεθεί στην δωδέκατη θέση της Euroleague με ρεκόρ 5-7. Μετράει 3 νίκες στους τελευταίους 10 αγώνες της και παράλληλα στην Ευρωλίγκα δεν εμφανίζει το καλύτερο πρόσωπό της σε αυτούς. Στην τελευταία τους αναμέτρηση στην Ευρώπη ηττήθηκαν με 84-68 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, χωρίς να προβάλλουν αντίσταση για να διεκδικήσουν τον αγώνα. Ο πρωταγωνιστής σε κάθε αγώνα διαφέρει και το σκοράρισμα ποικίλει, καθώς σκοράρει όλος ο βασικός κορμός της ομάδας. Στα εντός έδρας παιχνίδια είναι από τις χειρότερες ομάδες της Ευρώπης μετρώντας 2 νίκες σε 6 αγώνες.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:
Valencia-Panathinaikos: Panathinaikos to win @2.42 Novibet

Η Βαλένθια είναι το φαβορί της αναμέτρησης, όμως αναλογιζόμενος την φόρμα του Παναθηναϊκού και την αστάθεια που προβάλλει η Ισπανική ομάδα στην έδρα της, σήμερα τάσσομαι με το διπλό. Θεωρώ θα καταφέρουν οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς  να εκμεταλλευτούν τις αδυναμίες των αντιπάλων τους και να πάνε το παιχνίδι στον ρυθμό που αυτοί θέλουν.

In Panathinaikos we trust και vamos για το έβδομο σερί ταμείο!

Gkavmanjr out!

Τέλος στην ποδοσφαιρική απάτη της Αργεντινής βάζει η Κροατία με γκολ του Μόντριτς

Δια πυρός και σιδήρου περνούν από τα πέναλτι Μέσι/Μόντριτς για μια θέση στον τελικό