Παλιοί γνώριμοι…

Γκάνα – Ουρουγουάη:
Over 1.5 Κάρτες Φιλοξενούμενου
@1.85 Pamestoixima

Χαμός τις τελευταίες μέρες στο Κατάρ… Καιρό έχουμε να τα πούμε, πάμε σε ένα γρήγορο catch-up. To Εκουαδόρ αυτοκτόνησε εναντίον της Σενεγάλης. Οι ΗΠΑ απέκλεισαν το Ιράν. Οι Αυστραλοί σόκαραν τους Δανούς, με τη νίκη της Τυνησίας επί της Γαλλίας να πάει “στράφι”. Το Μεξικό λίγο έλλειψε να πάρει την πρόκριση, ένα γκολ κυνηγούσε στα τελευταία λεπτά, τελικώς θα υποστούμε τους Πολωνούς για άλλο ένα 90λεπτο. Η Αργεντινή πέρασε αναίμακτα. Και φτάσαμε στη χθεσινή μέρα.. Το Μαρόκο έγινε Βραζιλία και η Κροατία πέρασε εύκολα τον σκόπελο του Βελγίου, το οποίο ξύπνησε αργά. Το βράδυ ήταν συναρπαστικό. Για περίπου 3 λεπτά, Ιαπωνία και Κόστα Ρίκα περνούσαν στην επόμενη φάση. Πραγματικά θα τα είχαμε δει όλα. Τελικά οι Γερμανοί έκαναν το χρέος τους, αλλά υπολόγιζαν χωρίς την Ισπανία. Η “φούρια ρόχα” προτίμησε Μαρόκο αντί Κροατίας, δίνοντας την πρόκριση στους Ιάπωνες. Οι Γερμανοί θα το θυμούνται για πάντα…

Το Μουντιάλ συνεχίζεται σήμερα, με την τελευταία ημέρα ομίλων, πριν τα νοκ άουτ και το σημείο που επιλέγω είναι:

Γκάνα-Ουρουγουάη: Over 1.5 Κάρτες Φιλοξενούμενου, στο 1.85 του Pamestoxima.

Aναμέτρηση με προηγούμενα… Δεν μπορεί να ξεχάσει κανείς το επεισοδιακό ματς μεταξύ των δύο ομάδων στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής, το 2010. Προημιτελικός μάλιστα, με το νικητή να πηγαίνει 4άδα. 1-1 και παράταση. Στο 120΄ συμβαίνει η φάση του αγώνα(φώτο). Ο νεαρός τότε Σουάρες σώζει με τα χέρια σίγουρο γκολ, αποβάλλεται και έχουμε την εσχάτη των ποινών για τους Αφρικανούς. Ο Ασαμόα Γκιαν αστοχεί και η Ουρουγουάη έχει δεύτερη ευκαιρία πρόκρισης στη διαδικασία των πέναλτυ. Την οποία και εκμεταλλεύεται. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Ρεβάνς απόψε λοιπόν, με τους Γκανέζους να βολεύονται και με ισοπαλία, ενώ η “Σελέστε” θέλει μόνο νίκη. Πέραν τούτου, κανείς δε βάζει το χέρι του στη φωτιά για το τί θα κάνει η Πορτογαλία. Είδαμε Γάλλους και Ισπανούς να χάνουν στην αυλαία των ομίλων και ίσως Γκάνα-Ουρουγουάη να χρειαστούν να σκοράρουν παραπάνω απόψε.

Το ματς θα είναι για γερά νεύρα και οι Ουρουγουανοί δαγκώνουν. Στην πρώτη αναμέτρηση με τη Ν.Κορέα δέχτηκαν μία κάρτα, ενώ με αντίπαλο την Πορτογαλία δέχτηκαν δύο. Απόψε όμως κρίνεται η πρόκριση και αν αποκλειστεί χωρίς τουλάχιστον να δεχτεί κάρτες, τότε δε μιλάμε για Ουρουγουάη, αλλά για κάτι άλλο.

Ναι, μας έχουν σπάσει τα νεύρα οι διαιτητές, με την ανοχή τους ενάντια στα σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά στο 1.85 δέχομαι το ρίσκο. Ρίξτε μια ματιά στις υπόλοιπες εταιρίες και θα καταλάβετε!

Τελικός πρόκρισης, ανάμεσα σε ομάδες με επεισοδιακό παρελθόν.
Σύγκρουση διαφορετικών ηπείρων και ιδιοσυγκρασίας.