Παίζει με ποιότητα ο Φαπ, κερδίζει για χαβαλέ σήμερα τον Gasquet στο Miami

Stefanos Tsitsipas-Richard Gasquet:

Tsitsipas to win & Under 22.5 Games @1.75 Novibet

Καλησπέρα από Gkavmanjr. Η Σάκκαρη στην χθεσινή της ανατροπή υπέστη δυστυχώς ανατροπή ενώ βρέθηκε μπροστά με 1-0 σετ με αποτέλεσμα να μας στερήσει ένα ταμείο που φάνταζε εύκολο. Δέχτηκε 5 breaks και το σερβίς της κυμαινόταν σε πολύ χαμηλά νούμερα, με αποτέλεσμα η αντίπαλός της να εκμεταλλευτεί αυτό το μειονέκτημα και να πάρει την νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του WTA Miami. Προχωράμε στα σημερινά λοιπόν.

Στόχος της σημερινής ημέρας να επανέλθουμε στα ταμεία και αφού δεν το πετύχαμε με την Μαρία, θα το πετύχουμε με τον Στέφανο. Ο εθνικός μας star σήμερα θα αντιμετωπίσει τον Richard Gasquet για τρίτη φορά στην καριέρα του. Οι δύο παίχτες συναντήθηκαν δύο φορές το 2018 με τον Στέφανο να κερδίζει εύκολα σε σκληρή επιφάνεια και τον Gasquet να κερδίζει στα δύο σετ με 2 tie-breaks στο γρασίδι. Πάμε να δούμε λίγο αναλυτικότερα τους παίκτες.

Αρχικά ο Στέφανος βρίσκεται στο νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης. Στο Indian Wells ηττήθηκε στον πρώτο γύρο από τον Thompson σε μία τρίωρη αναμέτρηση που χρειάστηκε τρία σετ και 2 tie-breaks για να λήξει. Ο Τσιτσιπάς μετά την ήττα από τον Sinner με 2-0 σετ ένιωθε ενοχλήσεις στον ώμο του με αποτέλεσμα να μείνει μακριά από την ενεργό δράση για σχεδόν ένα μήνα. Έχει ανασυντάξει τις δυνάμεις του και σκοπεύει να δώσει ένα ηχηρό μήνυμα με την παρουσία του στο Miami.

Από την άλλη ο Gasquet που βρίσκεται στο νούμερο 40 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Βετεράνος φαίνεται να μην τα παρατάει πουθενά, κρατάει σταθερό το παιχνίδι του με αποτέλεμα να οδηγείται συχνά στο θετικό αποτέλεσμα. Στην προχθεσινή του αναμέτρηση κόντρα στον Christopher O’Connell σέρβιρε εξαιρετικά με 84% στο πρώτο σερβίς και 9 άσους, ενώ κατάφερε να κλέψει 3 service game από τον αντίπαλό του. Το σημερινό του task κρίνεται σαφώς πιο δύσκολο αφού έχει να αντιμετωπίσει τον Στέφανο που από το 2018 είναι η μέρα με την νύχτα.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:
Stefanos Tsitsipas-Richard Gasquet: Tsitsipas to win & Under 22.5 Games @1.75 Novibet

Η απορία είναι η γνωστή και μη εξαιρετέα. «ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΕΦΑΝΕ;»

Θεωρώ πως ο Τσιτσιπάς θα μπει συγκεντρωμένος στο παιχνίδι με κλειδωμένο στόχο την νίκη και δεν θα αφήσει περιθώρια στον αντίπαλό του. Ο Στέφανος σερβίρει πολύ καλά ενώ παράλληλα είναι και καλός receiver, στοιχείο που δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορεί να το αντιμετωπίσει ο Γάλλος. Πιστεύω ο Στέφανος θα κάνει τον αγώνα να φανεί διαδικαστικός κατακτώντας μια εύκολη νίκη.

In Stefanos we trust & vamos για ταμείο!