Οι συνήθειες δεν κόβονται

Tsitsipas-Sinner:

Tsitsipas to break a serve first @1.83 Novibet

Καλησπέρα από Gkavmanjr. Στην χθεσινή αναμέτρηση η πρόβλεψη για την νίκη του De Minaur ήταν εύστοχη, όμως ο Rublev δεν κατέφερε να κρατήσει δύο ακόμα service games του ώστε να επιβεβαιωθεί και το over 22.5 Games. Ο Αυστραλός με ένα break σε κάθε σετ κατάφερε να πάρει την νίκη με σκορ 6-4,6-4. Προχωράμε στα σημερινά.

Σήμερα στην φάση των 16 του ATP Ρότερνταμ θα βρεθούν αντίπαλοι Jannik Sinner και Στέφανος Τσιτσιπάς. Οι δύο παίκτες έχουν βρεθεί 6 φορές έως τώρα με τον Στέφανο να έχει πάρει 5 από αυτές τις αναμετρήσεις. Η τελευταία τους συνάντηση ήταν στο Australian Open όπου ο Στέφανος πήρε την πρόκριση με σκορ 3-2 στα σετ και χωρίς να χάσει το προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Πάμε να δούμε λίγο αναλυτικότερα τους παίκτες.

Ο Στέφανος βρίσκεται στο νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης. Στο Australian Open είχε εξαιρετική πορεία, καταφέρνοντας να φτάσει στον τελικό του Grand Slam έχοντας χάσει μόλις 3 games σε όλο το τουρνουά. Στον τελικό συνάντησε τον Nole και παρόλο που έχασε 3-0 κατάφερε να κοντράρει τον παγκόσμιο πρωταθλητή στα 2 σετ οδηγώντας τα στα tie-break. Έχει ωριμάσει πολύ παικτικά και σερβίρει εξαιρετικά με αποτέλεσμα να κερδίζει τα παιχνίδια με μεγάλη ευκολία.

Από την άλλη ο Ιταλός ο οποίος βρίσκεται στο νούμερο 14 της παγκόσμιας κατάταξης. Στο Australian Open έφτασε μέχρι την φάση των 16 όπου συνάντησε τον Έλληνα και ηττήθηκε. Από εκεί και έπειτα είχε μία εξαιρετική εβδομάδα στο Montpellier  καταφέρνοντας να κατακτήσει τον τίτλο και κερδίζοντας τους Sonego, Fils και Cressy. Σε αυτό το τουρνουά συνάντησε τον Bonzi όπου ναι μεν τον κέρδισε, όμως ο Γάλλος κατάφερε να τον κοντράρει και να οδηγήσει τον αγώνα στα 3 σετ.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:
Tsitsipas-Sinner: Tsitsipas to break a serve first @1.83 Novibet

Στους 5 από τους 6 αγώνες ο Στέφανος έχει καταφέρει να σπάσει πρώτος service game του αντιπάλου του και 4 φορές το έκανε και στο πρώτο game που σέρβιρε ο αντίπαλός του. Ο Στέφανος σερβίρει πολύ καλά τον τελευταίο καιρό και στα παιχνίδια με τον Ιταλό έχει πολύ υψηλό ποσοστό σωσμένων break points. Από την άλλη ο Ιταλός σε όλα τα μεταξύ τους δέχεται breaks από τον Στέφανο, για αυτό κι επιλέγω το παραπάνω σημείο σαν lock!

In Stefanos we trust & vamos για ταμείο!