Με πίστη και επιμονή στο πλάνο

Thanasis Kokkinakis-Borna Coric:

Coric to win @1.72 Betsson

Καλημέρα και καλό μήνα από Gkavmanjr. Ο μήνας μας έκλεισε με θετικό τρόπο αφού το Golden State κέρδισε με 123-105 το Portland με πρωταγωνιστές τους Jordan Poole και Klay Thompson που σκόραραν 29 και 23 αντίστοιχα. Προχωράμε στα σημερινά λοιπόν για να μπούμε και πάλι με το δεξί στον μήνα μας.

Στην φάση των 16 στο ATP που πραγματοποιείται στο Ντουμπάϊ ο Borna Coric θα αντιμετωπίσει τον Thanasis Kokkinakis. Οι δύο παίκτες έχουν συναντηθεί δύο φορές έως τώρα στην καριέρα τους και αυτό συνέβη την περσινή σεζόν. Ο Κροάτης στο Τόκιο κέρδισε τον αντίπαλό του με 6-4,7-6 και στο Davis Cup με 6-4,6-3. Ο πρώτος τους αγώνας ήταν πολύ σφιχτός αφού οι παίκτες υπερασπίστηκαν το σερβίς τους με σχεδόν απόλυτη επιτυχία, με τον Borna να σημειώνει ένα break στο πρώτο σετ. Στον δεύτερο αγώνα ο Κροάτης σημείωσε από ένα break σε κάθε σετ με αποτέλεσμα να κλείσει τον αγώνα εύκολα με 2-0 σετ.

Ο Coric βρίσκεται στο νούμερο 20 της παγκόσμιας κατάταξης. Αρχές του προηγούμενου μήνα αγωνίστηκε στο ATP Montpellier όπου κατάφερε να κερδίσει στην φάση των 16 τον Arthur Rinderknech με 2-0 σετ και στα προημιτελικά συνάντησε τον φορμαρισμένο Cressy που τον απέκλεισε με 7-6,6-4. Αυτήν την εβδομάδα στην φάση των 32 ξεκίνησε ο αγώνας του με τον Evans και ο Αμερικανός παραιτήθηκε με αποτέλεσμα να έρθει μια εύκολη και ξεκούραστη πρόκριση.

Ο Kokkinakis από την άλλη βρίσκεται στο νούμερο 101 της παγκόσμιας κατάταξης. Βρίσκεται σε ένα σερί 6 νικών και προέρχεται από την κατάκτηση του Challenger που πραγματοποιήθηκε στο Μπαχρέιν. Στο Αυστραλιανό Όπεν κέρδισε τον Fognini με 3-0 σετ και στην επόμενη αναμέτρηση που βρέθηκε κόντρα στον Murray πήρε τα πρώτα δύο σετ και γνώρισε μια απίστευτη ανατροπή από τον Βρετανό σε μία σχεδόν εξάωρη αναμέτρηση. Είναι σε πολύ καλή φόρμα και φαίνεται να έχει ωριμάσει σε μεγάλο βαθμό ο τρόπος παιχνιδιού του.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:
Thanasis Kokkinakis-Borna Coric: Coric to win @1.72 Betsson

Στις δύο αναμετρήσεις που έχουν δώσει οι δύο παίκτες ο Coric έχει δείξει πως βρίσκεται ένα επίπεδο υψηλότερα από τον Αυστραλό και καταφέρνει να σερβίρει καλά κόντρα σε αυτόν. Ο Thanasis έρχεται με τον αέρα του πρωταθλητή στο τουρνουά όμως θα τα βρει σκούρα κόντρα στην καλή άμυνα και υποδοχή του Borna, επομένως στηρίζουμε τον Κροάτη σε απόδοση 1.72 στην Betsson. Για λίγο μεγαλύτερο ρίσκο και το ακριβές σκορ 2-0 που δίνεται σε απόδοση 2.70 έχει επιβεβαιωθεί ήδη δύο φορές και πιθανότατα σήμερα να είναι η τρίτη.