Κερδίζει η ΑΕΚ σήμερα και κάνει Πάσχα στα Ιεροσόλυμα

Basketball Champions League : AEK – Hapoel
AEK ML @1.84 Stoiximan

Ο Ντέιβις τελείωσε το ματς με 24 πόντους με μόλις 10/19 σουτ και 2 χαμένες βολές και παρότι το παιχνίδι πήγε στην παράταση δεν μπόρεσε να βάλεο 26 και να μας πληρώσει. Προχωράμε.

Σήμερα θα ασχοληθούμε με το παιχνίδι της ΑΕΚ με τη Χάποελ και την προσπάθεια της να στείλει τη σειρά σε τρίτο ματς στο Ισραήλ. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πριν μια βδομάδα και σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ επικράτησαν οι Ισραηλινοί αφού η ΑΕΚ ήταν αρκετά άστοχη. Εντός έδρας βέβαια τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά αφού η Ένωση ανεβάζει το ρυθμό και το σκορ και σίγουρα με τη βοήθεια του κόσμου της που θα δώσει και απόψε το παρών θα έχει πολύ καλύτερη τύχη στο παιχνίδι.

Σημερινό ταμείο με τη νίκη της ΑΕΚ σε απόδοση 1.84 της Stoiximan ( 0%).

Αφού θυμίσω σε αρκετούς που ίσως παραξενευτούν με την επιλογή του 0% ότι στο BCL δεν υπάρχει πρώιμη πληρωμή οπότε δεν υπάρχει και λόγος να πληρώσουμε τη γκανιώτα στο 1.70 , προχωράμε στην αιτιολόγηση αυτής τηε επιλογής. Η ΑΕΚ στο εκτός έδρας ματς ουσιαστικά πλήρωσε με την ήττα ένα πολύ κακό διάστημα στο πρώτο δεκάλεπτο όπου έμεινε χωρίς σκορ για κάτι παραπάνω από 5 λεπτά και μετά ήταν αναγκασμένη να κυνηγάει στο σκορ σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι με τη διαφορά να έχει πάει μέχρι και τους 22 πόντους. Σαφώς η έδρα έπαιξε το ρόλο της όπως θα τον παίξει και σήμερα ,και σε αυτό το ματς που η ΑΕΚ ξέρει πως παίζει για την μακροημέρευση της στον μοναδικό ρεαλιστικό στόχο που της έμεινε θα παρουσιαστεί απόλυτα συγκεντρωμένη γιατί είδε πόσο εύκολα με την ποιότητα των παιχτών όπως ο Σμιθ , ο Κάριγκτον και ο Ράντολφ η Χαποέλ ξέφυγε στο σκορ.

Ο άλλος λόγος ή καλύτερα οι άλλοι δύο λόγοι που πιστεύω πως θα παίξουν σημαντικό ρόλο στην αναμέτρηση έχουν ονοματεπώνυμο. Πιέρ Οριόλα και Μπρίντον Λεμάρ ήταν πάρα πολύ κακοί έως αρνητικοί καταφέρνοντας να μην σημειώσουν πόντο στο παιχνίδι πράγμα που δύσκολα θα επαναληφθεί αφού και οι δύο είναι βασικά κομμάτια του rotation και άξιοι συμπαραστάτες των Μίτσελ και Γουίλιαμς ειδικά στο σκοράρισμα. Από πλευράς απουσιών η ΑΕΚ δεν θα έχει στη διάθεση της μόνο τον Γόντικα ( εννοείται και τον Στρέλνιεκς που χάνει τη σεζόν) ο οποίος όμως στα ευρωπαϊκά ματς δεν έχει και τόσο μεγάλη συμμετοχή μιας και ο Κατζούρης επιλέγει πιο ευέλιγκτα σχήματα με Μάιλς- Μιτσελ η Οριόλα – Μάντσεν στο 4-5.

Ο Μίτσελ περιμένω να έχει καταλυτικό ρόλο σήμερα μιας και εκτός απ΄το επιθετικό σκέλος θα κληθεί να περιορίσει τον Hankins όπως έκανε και στο πρώτο παιχνίδι. Για αυτό το λόγο μου αρέσει αρκετά και το under 23.5 Points – Rebounds του Αμερικάνου της Χαποέλ σε απόδοση 1.80 αφού τα βρήκε σκούρα με τον Παναμέζο center και καλύτερο ψηλό της διοργάνωσης και μετά από ένα σημείο δεν έφτανε η μπάλα καθόλου στα χέρια του με τους Smith και Randolf να το παίρνουν πάνω τους.

Για αναλύσεις και πολύ μπασκετοκουβέντα κάνε join στον server του Tsili Praktoreio πατώντας εδώ: https://discord.gg/Rmmszvw4PM