Ήρεμη δύναμη

Andrey Rublev-Alex De Minaur :

Over 22.5 Games @1.91 Novibet

Καλησπέρα από Gkavmanjr. Αυτήν την εβδομάδα διανύουμε ένα πολύ ενδιαφέρον τουρνουά, το ATP 500 Ρότερνταμ. Έχουμε πολύ δυνατές συμμετοχές σε αυτό με τον Τσιτσιπά και τον Medvedev να είναι τα πρώτα δύο φαβορί για την κατάκτησή του. Σήμερα θα σταθούμε στην έβδομη αναμέτρηση της ημέρας, σε αυτήν του Alex De Minaur με τον Andrey Rublev.

Οι δύο παίκτες έχουν αγωνιστεί δύο φορές έως τώρα με τον De Minaur να προηγείται 2-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Η νίκη του Ρώσου προήλθε σε χωμάτινη επιφάνεια στο Μόντε Κάρλο ενώ οι νίκες του Αυστραλού πραγματοποιήθηκαν στο Μιλάνο (στο Next Generation Finals) και στο ATP της Ουάσινγκτον. Σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες επιβεβαιώθηκε το over των games και χρειάστηκαν 3 σετ για να λήξει ο αγώνας. Πάμε να δούμε λίγο αναλυτικότερα τους παίκτες.

Ο De Minaur βρίσκεται στο νούμερο 25 της παγκόσμιας κατάταξης. Βρίσκεται σε καλή φόρμα μετρώντας 4 νίκες στους τελευταίους 5 αγώνες. Στο Australian Open κατάφερε να πραγματοποιήσει 3 νίκες και έπειτα βρέθηκε πάνω στον παγκόσμιο πρωταθλητή και νούμερο 1 παίκτη, Novak Djokovic όπου τον κέρδισε με μεγάλη άνεση με σκορ 3-0, παρόλο που αγωνιζόταν στην χώρα του. Θα είναι η πρώτη του αναμέτρηση στο τουρνουά του Ρότερνταμ και έχει δύσκολο δρόμο να διανύσει.

Ο Rublev από την άλλη βρίσκεται στο νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης. Στο Australian Open είχε την ίδια μοίρα με τον σημερινό του αντίπαλο καθώς κατάφερε να προχωρήσει έως και τα ημιτελικά όπου έπεσε πάνω στον Σέρβο οδοστρωτήρα και τον κέρδισε με σκορ 3-0. Είναι ένας εξαιρετικός σέρβερ με πολύ δυνατές επιστροφές και όταν διατηρεί την ψυχραιμία του παίζει πολύ όμορφο τένις.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:
Andrey Rublev-Alex De Minaur : Over 22.5 Games @1.91 Novibet

Θεωρώ πως θα επιβεβαιωθεί για άλλον έναν αγώνα το over των games , όπως έχει γίνει ήδη στις 2 αναμετρήσεις που είχαν σε ATP. Ο νικητής πιστεύω θα αναδειχθεί πιθανότατα στα 3 σετ. Φαβορί ναι μεν δίνεται ο Rublev, όμως το 3 απόδοση του Αυστραλού αξίζει ένα μικρό ποντάρισμα με λίγο μεγαλύτερο ρίσκο!