Η συνήθεια που έγινε λατρεία, σκουπίζει ο Rune τον Garin

Holger Rune-Cristian Garin:

Rune to win in straight sets @1.82 Betsson

Καλησπέρα από Gkavmanjr. Η αναμέτρηση μεταξύ Garin και Sonego εξελίχθηκε εξαιρετικά με τον Χιλιανό να παίρνει προβάδισμα από νωρίς και να κερδίζει τον αγώνα στα δύο σετ με 1 tie-break. Προχωράμε στα αυριανά λοιπόν.

Θα παραμείνουμε στο Μόναχο όπου ο Cristian Garin καλείται να παίξει με έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο αυτήν την φορά, τον νεαρό σταρ Holger Rune. Οι δύο παίκτες έχουν βρεθεί δύο φορές έως τώρα, μια στο χώμα και μια στην σκληρή επιφάνεια με τον Δανό να χρειάζεται δύο σετ σε κάθε αγώνα για να τον κατακτήσει. Ο πρώτος αγώνας ήταν στο Βελιγράδι την περσινή σεζόν όπου ο Holger «πάτησε» τον αντίπαλό του και τον κέρδισε με 6-3,6-1. Στον αγώνα αυτό ο Rune είχε 17 Break Points και αξιοποίησε τα 6 από αυτά καταφέρνοντας να τελειώσει τον αντίπαλό του σε 85’. Η δεύτερη αναμέτρηση ήταν στην Στοκχόλμη όπου ο Rune κέρδισε και πάλι με 7-6,6-1 πραγματοποιώντας 4 breaks και παίρνοντας μια εύκολη νίκη ξανά.

Ο Rune βρίσκεται στο νούμερο 7 της παγκόσμιας κατάταξης (και λίαν συντόμως στο top 5). Ο Δανός παίζει με εξωφρενικούς ρυθμούς, είναι πολύ εκρηκτικός, τρέχει και καλύπτει πολύ σημαντικές αποστάσεις στο court, τοποθετείται σωστά και είναι πολύ αποτελεσματικός. Την προηγούμενη εβδομάδα έφτασε έως τον τελικό του Μόντε-Κάρλο πετώντας έξω πολύ σημαντικά ονόματα όπως Thiem,Medvedev και Sinner. Πραγματοποίησε μια εξαιρετική πορεία την οποία δεν κατάφερε να συνοδεύσει με τίτλο, όμως δεν παύει να βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα.

Από την άλλη ο Garin ο οποίος βρίσκεται στο νούμερο 86 της παγκόσμιας κατάταξης. Στον σημερινό αγώνα ήταν πολύ dominant κόντρα σε Sonego οδηγώντας τον Ιταλό σε πολλά unforced errors και σημειώνοντας winners. Το χώμα όπως προείπαμε είναι η επιφάνειά του και βγάζει πολύ καλό πρόσωπο σε αυτό.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:
Holger Rune-Cristian Garin: Rune to win in straight sets @1.82 Betsson

Ο Χιλιανός δεν έχει βρει ακόμα τον τρόπο να κερδίσει σετ κόντρα στον Rune. Ο τρόπος παιχνιδιού του Δανού δεν του ταιριάζει αφού δεν βρίσκει λύσεις κόντρα στα νεαρά και γρήγορα πόδια του και άπαιχτα χτυπήματά του. Θεωρώ πως ο σημερινός αγώνας θα καταλήξει στα χέρια του Rune με ευκολία και για αυτό και επιλέγω το ακριβές σκορ 2-0 που προσφέρεται σε απόδοση 1.82 από την Betsson.