Game changer!

Euroleague : Baskonia – Virtus Bologna
🔒Pierria Henry over 15.5 Points-Assist @1.83 Stoiximan

O Ανγκόλα τελείωσε με 11 ακριβώς έχοντας 1/2 βολές 1 λεπτό πριν τελειώσει το ματς και έτσι χάσαμε το σημείο. Η Τουρκ απ΄την άλλη συνέχισε την τρελή πορεία της κερδίζοντας και την Μπούντουκνοστ.1/2 λοιπόν. Συνεχίζουμε με Ευρωλίγκα σήμερα.

Το πρώτο σημείο για σήμερα έρχεται από το ματς της Μπασκόνια με την Βίρτους στην Ισπανία. Έχουμε αναφέρει πολλές φορές και έχουμε εκθείασει τον τρόπο που αγωνίζεται η Μπασκόνια στην έδρα της η οποία σίγουρα είναι η πιο fun to watch ομάδα της φετινής Ευρωλίγκας. Σήμερα υποδέχεται την ταλαιπωρημένη από τους τραυματισμούς Βίρτους η οποία όμως κατάφερει και έκανε 2 νίκες στην διαβολοβδομάδα. Όπως και η μπασκόνια που έφυγε με το 2/2 απ’την Τουρκία. Η ομάδα του Πεναρόγια εντός έδρας δεν αφήνει περιθώρια στον αντίπαλο για το ποιος θα είναι αυτός που θα φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το παρκέ και κάτι αντίστοιχο περιμένω να δω και σήμερα.

Το σημείο στο οποίο σήμερα θα ποντάρουμε 2 units είναι το Pierria Henry Over 15.5 Points – Assist σε απόδοση 1.83 της Stoiximan

O Αμερικάνος playmaker έρχεται σχεδόν πάντα από τον πάγκο αφού προτιμάται ο Τόμπσον να ξεκινάει τα ματς που είναι αρκετά κοντρολαρισμένος και δίνει την δυνατότητα στον Πεναρόγια να μετρήσει τον αντίπαλο και να δει τις αδυναμίες του. Αυτά είναι πράγματα που συνήθως φαίνονται περισσότερο σε set game παρά σε transition. Ο Σκαριόλο είναι αρκετά αμυντικογενής προπονητής που ρίχει το τέμπο των παιχνιδιών για να το φέρει στα μέτρα του , όμως σήμερα θα πρέπει να παίξει επίθεση αν θέλει να διεκδικήσει κάτι απ’το ματς. Και κάπου εδώ έρχεται και γίνεται παράγοντας του αγώνα ο Χένρι ο οποίος πάνω στο rotation πέφτει πάνω στον Τεόντοσιτς που επείσης έρχεται από τον πάγκο καθώς είναι και στα 36-37. Ο Σέρβος που ποτέ δεν ήταν εργάτης στην άμυνα γίνεται εύκολος στόχος από τα αντίπαλα guards που χτυπάνε τα αργά του πόδια. Η σπεσιαλιτέ δηλαδή του Χένρι που έχει τρομερή έφεση στην αλλαγή ρυθμού και ταχύτητας μιας και είναι πολύ εκρηκτικός. Παρότι ο χρόνος του δεν ξεπερνάει τα 26-27 λεπτά έχει αρκετά μεγάλο usage όσο βρίσκεται στο παρκέ και η μπάλα περνάει απ΄τα χέρια του σε κάθε επίθεση. Διαθέτει πολύ καλό court vision και ταΐζει συνεχώς τους συμπαίκτες του με ασίστ. Οι αξιόπιστοι σουτέρ του ρόστερ εντός έδρας κάνουν σχεδόν πάντα καλά τη δουλεία τους και έτσι γεμίζει η στατιστική του Αμερικάνου ο οποίος θα πάρει και 9-12 σουτ στα ματς. Με το line στους 164 πόντους περιμένω ένα ανοιχτό παιχνίδι με αρκετά καλό ρυθμό και την Μπασκόνια να ορίζει την τύχη του ματς. Όσον αφορά το στατιστικό του θέματος τα αντίπαλα pointguards πραγματοποιούν πολύ θετικές εμφανίσεις απέναντι στην άμυνα της Βίρτους και ορισμένα παραδείγματα είναι τα εξής: Lorenzo Brown 24 PA, Σλούκας 15 ( σε μόλις 16 λεπτά), Vildoza 21, Micic 17, Wolters – Lee 22-18, Mitrou-Long 17, De Colo !7, Musa 16. Καθόλου άσχημα θα έλεγε κανείς. Ρίχτε μια ματιά και στο DD του σε απόδοση 10.75 για εσάς που σας αρέσουν τα όνειρα.

Ρίξαμε σαν ΑΜ 350€ το πιο άκυρο σημείο στο Σίτι-Λίβερπουλ για να βγάλουμε δώρο Χριστουγέννων