Εδώ που φτάσαμε, παρ’το πάνω σου, βάλτο αγόρι μου !

Monaco – Maccabi
Mike James over 7,5 2pt attempts @2.08 Stoiximan

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά στον Spawn aka Χρήστο ( potential) Σαλονικίδη. Για ένα καλάθι χάθηκε χτες το σημείο μας με τη Φενέρ να παρουσιάζεται κατώτερη των περιστάσεων και να προσπαθεί για πάνω από ένα ημίχρονο να πλησιάσει κάπως στο σκορ. Τέλος καλό όλα καλά για τον Ολυμπιακό που θα παρευρεθεί στο Κάουνας για να παραλάβει το μετάλλιο της τρίτης θέσης και ο Βεζένκοφ του MVP. Προχωράμε!

Πρώτο σημείο για σήμερα από το game 5 της σειράς ανάμεσα σε Μονακό και Μακάμπι. Θα είναι κρίμα για μια ομάδα όπως οι Μονεγάσκοι να μείνουν για δεύτερη διαδοχική χρονιά εκτός F4 μετά από τόσα χρήματα που έχουν δαπανηθεί και τις βελτιώσεις που έχουν γίνει γενικότερα σε όλο τον οργανισμό. Η γνώμη μου είναι βέβαια πως τελικά θα καταφΚΑι εέρει και θα περάσει αλλά αυτό είναι κάτι που θα το δούμε το βράδυ.

Σημερινό ταμείο με Mike James over 7.5 2pt attempts @2.08 Stoiximan.

Στο σημείο που βρισκόμαστε νομίζω είναι ηλίου φαεινότερο πως τα βαριά χαρτιά των ομάδων θα δώσουν ότι έχουν για να βρεθούν στον ημιτελικό με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Πάμε με τον Νο.1 σκόρερ των γηπεδούχων που η μπάλα σήμερα δεν θα ξεκολλάει απ΄τα χέρια του παρά μόνο για να πάει προς το καλάθι. Περιμένω να αξιοποιήσει το εκρηκτικό πρώτο βήμα που έχει και να πάρει τα αγαπημένα του pull up jumpers αφού με το άλμα που έχει δύσκολα μπορεί να κοπεί στον αέρα. Και επειδή ως τώρα στη σειρά δεν έχει πάρει πολλά απ΄το τρίποντο σουτάροντας με πολύ χαμηλά ποσοστά , θεωρώ πως δεν θα αναλωθεί πάλι απ΄τα 6.75 μιας και ο αγώνας είναι do or die.

Με το usage του να αγγίζει το 40% όσο είναι στο παρκέ και τον χρόνο του να περνάει τα 32 λεπτά θα έχει την ευκαιρία να πάρει τουλάχιστον 9-10 mid-range σουτάκια αφού η Μακάμπι παίζει με drop στην άμυνα και οι Nebo – Sorkin δεν βγαίνουν απ΄τη ρακέτα . Ο πρότερος βίος του μας έχει δείξει πως θέλει τη μπάλα στα χέρια όταν τα πράγματα ζορίζουν και εδώ που φτάσαμε νομίζω πως θα την έχει. Εμπιστεύομαι τον εγωισμό του χημικού σε τέτοιες περιπτώσεις και πιστεύω πως θα μας δικαιώσει. Μου αρέσει και το 21+ στους πόντους του σε απόδοση 3.75 για 0.3 units.