Δεν σταυρώνουν παιχνίδι με Morant, διπλό σήμερα για Lakers

Memphis Grizzlies-Los Angeles Lakers:

Lakers to win @2.45 Betsson

Καλησπέρα από Gkavmanjr. Προβλέπεται πολύ μεγάλη η βραδιά του ΝΒΑ, αφού έχουμε τέσσερα πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια. Έφτασε η ώρα για επιστροφή στο Memphis για το Game 5 αυτής της αναπάντεχα καλής σειράς. Οι Lakers μπαίνοντας στα Playoffs έχοντας την έβδομη θέση στην κατάταξη συνάντησαν τους Grizzlies που τερμάτισαν δεύτεροι στην Δύση παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ όλη την σεζόν. Παρόλα αυτά, και παρόλο που φαβορί στην σειρά ήταν η παρέα του Ja, το σκορ είναι 3-1 υπέρ των Lakers.

Οι Lakers έδωσαν ένα ηχηρό μήνυμα από τον πρώτο αγώνα της σειράς κερδίζοντας με 112-128 με τους Hatchimura και Reaves να σκοράρουν αβέρτα (29 και 23 πόντους αντίστοιχα). Στο Game 2 είχαμε την απουσία του Ja Morant και την μόνη νίκη της ομάδας του έως τώρα με 103-93. Οι συμπαίκτης του νεαρού superstar βγήκαν μπροστά έπαιξαν παλικαρίσια, κάλυψαν το κενό του και κέρδισαν εύκολα με 10 πόντους.

Η επιστροφή στο LA δεν ήταν ευχάριστη για τους Grizzlies, αφού ξεκίνησε ο αγώνας με σκορ 38-9 για τους Λιμνανθρώπους. Οι Lakers μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση με μοναδικό στόχο την νίκη και το έδειξαν στο 100% μέσα στο παρκέ. Το Game 4 ήταν και ο πιο εντυπωσιακός αγώνας της σειράς μέχρι τώρα, αφού οι Lakers κέρδισαν 117-111 στην παράταση. Μόλις λίγα λεπτά πριν την λήξη το Memphis προηγήθηκε με την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα με 90-97, όμως τρία τρίποντα σερί του Russell ξαναέβαλαν τους γηπεδούχους στο παιχνίδι. Ο Lebron James με ένα εξαιρετικό δεξί drive και lay-up έστειλε τον αγώνα στην παράταση, όπου όταν προηγούνταν με 111-108 πέτυχε ένα γκολ φάουλ και έληξε τον αγώνα.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:
Memphis Grizzlies-Los Angeles Lakers: Lakers to win @2.45 Betsson

Η ψυχολογία είναι υπέρ των φιλοξενούμενων σήμερα, οι οποίοι έδειξαν να είναι επτάψυχοι στο Game 4. Κατάφεραν και έκλεψαν μια νίκη που κρατούσαν οι αντίπαλοί τους στα χέρια και έχουν σκοπό να λήξουν την σειρά το συντομότερο και να περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Kings-Warriors. Θεωρώ πως δεν υπάρχουν αποθέματα από τους Grizzlies και θα ηττηθούν στον σημερινό αγώνα, για αυτό στηρίζω την νίκη των Lakers που προσφέρεται σε απόδοση 2.45 από την Betsson.

In Lakers we trust & vamos για ταμείο!

Gkavmanjr out!

Η μάχη των κοντών, μέσα απ’ τη γραμμή του τριπόντου!

Δεύτερο ματς στο Πριγκιπάτο, πάει για να τελειώσει την σειρά από σήμερα η Μακάμπι