Χάρμα οφθαλμών ο Τσιτσιπάς, κοντράρει στα ίσα τον Carlos

Carlos Alcaraz-Stefanos Tsitsipas:

+1.5 Handicap Set Tsitsipas @2.10 Betsson

Καλησπέρα από Gkavmanjr. Άλλη μια πράσινη ημέρα έφτασε στο τέλος της με τους Suns να κατατροπώνουν τους Clippers με 100-112 με τον Durant και τον Booker να τραβάνε για άλλη μια φορά κουπί σκοράροντας 61 πόντους μαζί. Προχωράμε στα σημερινά λοιπόν για να μπούμε με το δεξί στην επόμενη εβδομάδα.

Κυριακή σήμερα, ημέρα τίτλου κοινώς. Θα μεταφερθούμε στην Βαρκελώνη όπου ο δικός μας Στέφανος καλείται να αντιμετωπίσει το νούμερο 2 του κόσμου, τον Carlos Alcaraz. Θα είναι η τέταρτη συνάντηση των δύο παικτών με τον Carlito να έχει κερδίσει τις πρώτες τρεις. Πρώτη φορά βρέθηκαν ενάμιση χρόνο πριν στο US Open όπου παρακολουθήσαμε ένα συγκλονιστικό αγώνα που έληξε στα 5 σετ με νικητή τον Ισπανό. Δεύτερη συνάντηση ήταν στο Miami όπου ο Alcaraz κέρδισε με 7-5,6-3 και τρίτη στα προημιτελικά της Βαρκελώνης πέρυσι όπου παρακολουθήσαμε και πάλι ένα πολύ όμορφο ντέρμπι.

Ο Alcaraz βρίσκεται στο νούμερο δύο της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Ισπανός έχει 22 νίκες και 2 ήττες στα τελευταία του παιχνίδια, καθώς οι μόνοι παίκτες που κατάφεραν να τους κερδίσουν ήταν οι Sinner και Norrie. Ο young superstar αποδεικνύει σε κάθε αγώνα για ποιο λόγο βρίσκεται από τώρα τόσο ψηλά στην βαθμολογική κατάταξη πατώντας όποιον βρίσκεται στον δρόμο του. Για να φτάσει στον τελικό κέρδισε τους Borges,Bautista-Agut,Davidovich-Fokina και Evans χωρίς να χάσει ούτε ένα σετ. Τα courts είναι γεμάτα φιλάθλους που ζητοκραυγάζουν και αναμένουν να σηκώσει την κούπα, πράγμα που φυσικά boostάρει ακόμα περισσότερο τις εμφανίσεις του.

Από την άλλη ο Στέφανος βρίσκεται στο νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης. Την προηγούμενη εβδομάδα αποκλείστηκε αναπάντεχα στα ημιτελικά του Μόντε-Κάρλο από τον Taylor Fritz με σκορ 6-2,6-4 όντας το φαβορί. Αυτήν την εβδομάδα κέρδισε τους Cachin (6-4,6-2) , Shapovalov (6-3,6-2), De Minaur (6-4,6-2) και Musetti (6-4,5-7,6-3). Στον χθεσινό του αγώνα αν και φάνηκε ότι ζορίστηκε χάνοντας σετ, στο τρίτο σετ έδειξε χαρακτήρα μπήκε από νωρίς με γκάζι κάνοντας το 4-0 και καθάρισε το ματς.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:
Carlos Alcaraz-Stefanos Tsitsipas: +1.5 Handicap Set Tsitsipas @2.10 Betsson

Σε δύο από τις τρεις αναμετρήσεις που έχουν δώσει οι δύο παίκτες, ο Στέφανος έχει καταφέρει να κερδίσει σετ και να είναι απόλυτα ανταγωνιστικός. Παρόλο που ο αγώνας έχει ξεκάθαρο φαβορί θεωρώ πως ο Τσιτσιπάς θα είναι και πάλι ανταγωνιστικός και θα κυνηγήσει την νίκη. Στην σημερινή αναμέτρηση θα στηρίξω τον Στέφανο να κερδίσει ένα σετ που προσφέρεται σε απόδοση 2.10 από την Betsson.

In Tsitsipas we trust & vamos για ταμείο!