TSILI POLL: Ποιος Αιώνιος θα καταφέρει να περάσει στους 8 του Κυπέλλου;

Ντέρμπι αιωνίων έβγαλε η κλήρωση του Novibet Κυπέλλου με τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό να διασταυρώνουν τα ξίφη τους έπειτα από πάρα πολλά χρόνια στην φάση των 16 του Κυπέλλου. Εμείς σαν Tsilibet αποφασίσαμε να θυμηθούμε τι συνέβη τις 2 τελευταίες φορές που οι 2 ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες αυτήν την εποχή του χρόνου, καθώς και να ρωτήσουμε τον λαό των χαστών ποιος βλέπει να παίρνει την πρόκριση.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-4, σεζόν 2000/01

Το Πρωτάθλημα είχε ήδη εν πολλοίς κριθεί υπέρ του Ολυμπιακού και ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε μόνο το Κύπελλο. Οι Πράσινοι είχαν αποσπάσει μια ισοπαλία εκτός έδρας στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Ολυμπιακό και είχαν κάθε λόγο να ελπίζουν για μια θριαμβευτική πρόκριση εντός έδρας.

Τα πράγματα στράβωσαν πάρα πολύ άσχημα όμως από την αρχή του ματς όταν και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 0-2. Το πέναλτι που κέρδισε ο Παναθηναϊκός και μετουσίωσε σε γκολ ο Λυμπερόπουλος μέσα από περιπέτειες, έδωσε ξανά πίσω ορισμένες ελπίδες, ωστόσο η συνέχει βάφτηκε κόκκινη, αφού Γεωργάτος και Ζιοβάνι διαμόρρφωσαν το τελικό 1-4

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 4-0, σεζόν 2007/08

Μεταφερόμαστε λίγα χρόνια αργότερα, την σεζόν 07-08 και στο τελευταίο ματς που έδωσαν οι αιώνιοι στους 16 της διοργάνωσης. Το ματς ήταν νοκ-άουτ χωρίς επαναληπτικό. Η ιδιαιτερότητα του μάλιστα έγκειται στο γεγονός πως οι 2 ομάδες είχαν αναμετρηθεί λίγες μέρες νωρίτερα με τον Παναθηναϊκό να χάνει το διπλό στα σημεία.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο είχε την τύχη να είναι μέρος του ρόστερ του ο αξεπέραστος Λούα Λούα. Ο Κονγκολέζος στο 5ο λεπτό με ένα τρομερό γκολ έξω από την περιοχή που θυμούνται ακόμη όσοι παρακολούθησαν την συγκεκριμένη αναμέτρηση, έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα.  Η κατάρρευση του Παναθηναϊκού ήρθε στο Β΄ημίχρονο με το 2-0 του Τοροσίδη and the rest is history.

Έχοντας όλη αυτήν την τρομερή σχεδόν διαβολική προϊστορία με τις 4άρες πλέον στο μυαλό σας και με βάση πάντα την φετινή εικόνα των 2 ομάδων, με το χέρι στην καρδιά τι πιστεύετε ρε αλάνια;