in ,

Ερυθρός Σταυρός η Εφές, γλεντάει τον δεινόσαυρο Ταβάρες ο Μιλουτίνοφ

Απόψε λαμβάνει χώρα η 12η αγωνιστική της Euroleague, με τον Παναθηναϊκό να έχει δύσκολη αποστολή στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Εφές (19:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί στο γεμάτο ΣΕΦ την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης (21:15).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κρατούσε τη νίκη στα χέρια της στο Βελιγράδι απέναντι στην Παρτιζάν, όμως έπαθε μπλακ-άουτ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και ηττήθηκε στην παράταση. Ο «Εξάστερος» έχασε μετά από τέσσερις σερί νίκες και πλέον έχει ρεκόρ 6-5 στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Από την άλλη, η γηπεδούχος είναι «νοσοκομείο», καθώς εκτός των Ελάιτζα Μπράιαντ, Τίμπορ Πλάις, Ντέρεκ Γουίλις, Γουίλ Κλάιμπερν, δεν θα αγωνιστεί και ο Μπομπουά.

Πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να επανέλθει στις νίκες, με μπροστάρη τον Ντίνο Μήτογλου. Στο 2.15 στην Ενισχυμένη Απόδοση της Stoiximan το να σκοράρει 17+ πόντους ο Έλληνας φόργουορντ.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από τη Μονακό την περασμένη αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Στο 6-5 έπεσαν οι Πειραιώτες (4-2 εντός και 2-3 εκτός έδρας), που είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως στα τελευταία λεπτά δεν ήταν συγκεντρωμένοι σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να ηττηθούν.

Η Ρεάλ προέρχεται και αυτή από ήττα, απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, έπειτα από ένα buzzer beater του Μάνταρ. Για τους Μαδριλένους, κόστισε ιδιαίτερα η αποβολή του Έντι Ταβάρες, που είδε το τέλος της αναμέτρησης από τον πάγκο. Αυτή ήταν η πρώτη αποτυχία της κατόχου του τροπαίου στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς έχει ρεκόρ 10-1.

Αυτός που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση είναι ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, που μπήκε στην πρώτη πεντάδα των ξένων σκόρερ του Ολυμπιακού στη Stoiximan Basket League με τους 15 πόντους που σημείωσε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Λαύριο.

Ο Σέρβος ψηλός του Ολυμπιακού αναμένεται κομβικός και στη σημερινή αναμέτρηση. Να σκοράρει 14+ πόντους σε απόδοση 3.85 στη Super Ενισχυμένη της Stoiximan.