To Όσκαρ ανατροπής ο ΠΑΟ, πρώτου ανδρικού ο Φωτάρας

O Παναθηναϊκός με ένα μεγάλο διπλό άλωσε το Καραϊσκάκης με 1-3 , με τον Φώτη Ιωαννίδη να σκοράρει δύο φορές.

Όλα έμοιαζαν λάθος για τον Παναθηναϊκό όταν ο Ντραγκόφσκι βγήκε μόλις στο 5ο λεπτό έχοντας θλάση στο δικέφαλο, με τον Λοντίγκιν να παίρνει την θέση του. Στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης τα πράγματα για τους «πράσινους» έγιναν ακόμα χειρότερα αφού ο Ποντένσε έκανε μία ωραία κοφτή ντρίμπλα και με δυνατό σουτ κέρδισε τον Λοντίγκιν.

Ο Παναθηναικός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τα κατάφερε περίφημα. Μπορεί μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου να μην είχε φάση αλλά μετά το 41΄ πήρε το Όσκαρ ανατροπής.

Σε εκείνο το λεπτό Μλαντένοβιτς βρήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού τον Ιωαννίδη αυτός την έδωσε στον Μπερνάρντ που δεν το έβαλε με τον Έσε να διώχνει πάνω στη γραμμή, αλλά ο Μπακασέτας που ακολούθησε την φάση και ισοφάρισε.

Στις καθυστερήσεις το πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έκρυψε την μπάλα και μετά από ένα σουτ του Μπακασέτα, ο Ιωαννίδης πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 1-2!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πίεσε τον ΠΑΟ για να ισοφαρίσει αλλά δεν έφτανε με αξιώσεις στην περιοχή του Λοντίγκιν. Ο Ολυμπιακός είχε πάνω από το κέντρο πολλούς παίκτες αλλά με μία υπέροχη αντεπίθεση ο Ιωαννίδης έκανε μετά από τρομερή πάσα το 1-3 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ουσιαστικά μέχρι τη μανούρα του τέλους δεν είδαμε τίποτα ενδιαφέρον μετά το γκολ του ΠΑΟ στο 70. Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Τερίμ που ξαναμπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι του τίτλου.

ΠΑΟΚ-Άρης: Θα διατηρήσει την παράδοση ο στρατηγός Μάντζιος;