in

Σποράρ θυμάται ότι είναι φορ, ανταλλαγές ευχών Τάισον-Μπακασέτα και ήδη περιμένουμε την ρεβάνς

Ένα γκολ του Αντράζ Σποράρ έκρινε την αναμέτρηση της Τούμπας (0-1) στο πρώτο παιχνίδι του ημιτελικού για το Κύπελλο Ελλάδας. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μετά από ωραία συνεργασία στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης και πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν ισορροπημένα, σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό. Ο Ντραγκόφσκι είπε όχι στον Τόμας από κοντά, ενώ λίγο αργότερα ήταν η σειρά του ΠΑΟ να χάσει μία ευκαιρία με τον Μπερνάρντ που ήταν εξαιρετικός στο παιχνίδι. Στο 42ο λεπτό ο Ντεσπόντοφ θα στείλει ψηλά την μπάλα μετά από λάθος έξοδο του Ντραγκόφσκι, που παραδόξως σήμερα έμοιαζε με τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν γρήγορα όπως ειπώθηκε παραπάνω. Μάλιστα εάν ο Κοτάρσκι δεν έδειχνε την κλάση του έξι λεπτά αργότερα ο ΠΑΟ θα αποκτούσε ισχυρό προβάδισμα μετά από σουτ του Σποράρ.

Ο Λουτσέσκου άλλαξε τα χαφ του, περνώντας τους Μέιτε και Οζντόεφ μέσα, παίζοντας πολύ καλύτερα στην συνέχεια και απειλώντας αρκετά. Σημαντικότερη στιγμή η κεφαλιά του Σαμάτα που απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε αρκετά για το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν το βρήκε με αποκορύφωμα την φάση του Μεϊτε που η μπάλα κόντραρε δύο φορές και τελικά σταμάτησε στο δοκάρι

Highlight της αναμέτρησης το tribute στην ημέρα του Άγιου Βαλεντίνου που έκαναν οι Τάισον και Μπακασέτας λίγο πριν το 80′ ανταλλάζοντας φάπες και ευχές, με τον Ολλανδό ρέφερι -που δεν φάνηκε και πολύ έμπιστος- να μοιράζει από μία κόκκινη κάρτα.