in ,

Ρεκόρ πόντων ο ΠΑΟΚ, ίσως τελικά ο πρέσβης είναι Ρουμάνος

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-2 της Ελσίνκι στην Τούμπα κι έκλεισε την φάση των ομίλων στο Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ με πέντε νίκες και μία ισοπαλία, διαγράφοντας την καλύτερη πορεία ελληνικής ομάδας σε φάση ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης ιστορικά.

Ο ΠΑΟΚ με την σημερινή νίκη έφτασε τους 16 βαθμούς που είναι καλύτερη συγκομιδή που είχε ποτέ σε φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης και στην οποία δεν έχει φτάσει ελληνική ομάδα ποτέ.

Μετά την σημερινή νίκη ο ΠΑΟΚ θα βάλει άλλες 500.000 ευρώ στα ταμεία φτάνοντας τα 9.000.000 ευρώ ήδη και συνεχίζει.

Στα αγωνιστικά, η Ελσίνκι πήρε από νωρίς προβάδισμα με τον Ραντούλοβιτς στο 6ο λεπτό, αλλά οκτώ λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Οζντόεφ ισοφάρισε. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (47′) ο Ντέλιας έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, ενώ στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τόιβιο με αυτογκόλ έγειρε εντελώς την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Νομίζαμ πως το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μουργκ στο 85′ αλλά τελικά ρίγη συγκίνησης έπιασαν το ελληνικό κοινό όταν διαπιστώθηκε ότι ο γίγαντας Περπαρίμ Χετεμάι παίζει ακόμα μπάλα και μάλιστα σκοράρει, διαμορφώνοντας με πέναλτι το τελικό 4-2.