ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-2: Πήγαιναν για φιέστα, Ο Σάστρε τους έστειλε για σιέστα

O ΠΑΟΚ με ανατροπή στην ανατροπή κέρδισε με 3-2 και έφερε νέο ενδιαφέρον στο καλύτερο πρωτάθλημα στον κόσμο.

Ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε την ΑΕΚ και μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπάμπα θα κόψει την μπάλα από αριστερά μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων και ο Κωνσταντέλιας θα πλασάρει τον Αθανασιάδη. Μόλις 6 λεπτά μετά ο Πινέδα θα κάνει ότι θέλει την άμυνα του ΠΑΟΚ και θα σουτάρει για το 1-1.

Από το σημείο αυτό και μέχρι το 30’ η ΑΕΚ θα ανακτήσει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και θα πιέσει τους γηπεδούχους με τον Κοτάρσκι να λέει όχι σε δυο περιπτώσεις , μία στον Πίνεδα και μια στον Αραούχο. Στο τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ θα ανεβάσει στροφές, θα κρατήσει την μπάλα αλλά ο Αθανασιάδης στο 41’ θα αποκρούσει εξ’ επαφής την κεφαλιά του Σβαμπ!

Φουριόζος ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, που κράτησε την μπάλα και έψαχνε τρόπο να απειλήσει τον Αθανασιάδη. Η κορυφαία φάση των «Ασπρόμαυρων» θα έρθει στο 67’ όταν ο Κωνσταντέλιας θα υποχρεώσει σε μια ακόμα τρομερή απόκρουση τον Αθανασιάδη.

Το γκολ τελικά στο 75’ θα το βρει η ΑΕΚ, με τον Βίντα να σκοράρει από στατική φάση και να παγώνει την Τούμπα. Η χαρά της ΑΕΚ ωστόσο της βγήκε ξινή και κράτησε μόλις έξι λεπτά. Το τραγικό λάθος του Κάλενς θα δώσει την ευκαιρία στον Κωνσταντέλια να φέρει το ματς στα ίσα στο 81’ και να δημιουργήσει νέα δυναμική.

Η σουτάρα του Σάστρε στο 90ο λεπτό αντιστρέψει για μία ακόμη φορά τα δεδομένα στο πρωτάθλημα και το τελικό 3-2 προσθέτει κι άλλη πίεση στην ΑΕΚ που επισκέπτεται την άλλη εβδομάδα τον Πειραιά και στον ΠΑΟΚ το δικαίωμα να ελπίζει για το Όσκαρ ανατροπής.