Ντραγκόφσκι όπως λέμε Γιασίν, έστειλε τον ΠΑΟ στον τελικό, πιάνει μπαρμπούνια με τον λοκω ο Τερίμ

Ο ΠΑΟΚ ήταν καθολικά ανώτερος σε όλο το παιχνίδι κερδίζοντας με 2-0 τον Παναθηναϊκό στην παράταση! Οι Θεσσαλονικείς ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του ματς και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από το φάντασμα του Παναθηναϊκού. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όπου ο Λημνιός με δυνατό σουτ έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι. Εκεί ο Ντραγκόφσκι έβγαλε τρία πέναλτι και ο Σαμάτα γλίστρισε στο τελευταίο πέναλτι, ο Παναθηναικος πήρε την πρόκριση κερδίζοντας 6-5 στα πέναλτι. Δεν έχουμε ξαναδεί κάτι τέτοιο.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλε τον ρυθμό του και φαινόταν να υπερτερεί στο κέντρο με τον Βιλένα και Ζέκα να έχουν αρκετή δουλειά. αν και το ματς ξεκίνησε με την αναγκαστική αλλαγή του Μιχαηλίδη μόλις στο 2’ (μπήκε στην θέση του ο Κουλιεράκης), ο ΠΑΟΚ κράτησε τα ηνία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με την συμπλήρωση 13 λεπτών στον αγώνα θα έρθει η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους «Ασπρόμαυρους» όταν την κεφαλιά του Σβαμπ που βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή του Παναθηναϊκού από σέντρα του Ζίφκοβιτς, έβγαλε με υπερένταση ο Ντραγκόφσκι.

Ο Μεϊτέ έκανε πάρτι αλλά ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έτερη ευκαιρία με τον Τόμας και την γενικότερη υπεροχή του.

Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να προηγηθεί όταν ο Φώτης Ιωαννίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά άργησε να σουτάρει.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Κωσταντέλιας θα σουτάρει εντός περιοχής αλλά ο Γεντβάι θα βάλει σωτηρία το σώμα του στην πορεία της μπάλας.

Λίγο αργότερα υπήρξε αναγκαστική αλλαγή και για τον ΠΑΟ, όταν ο εξαιρετικός μέχρι εκείνη την ώρα Τιμ Γεντβάι έδωσε την θέση του στον μίστερ Μπούτια του ΠΑΟ, Μπαρτ Σένκεφελντ.

Για περίπου 15 λεπτά δεν είχαμε μεγάλη φάση, μέχρι το 72ο λεπτό με τον Ότο να κλέβει την μπάλα, να την περνάει στον Τάισον, που του την έδωσε ξανά, με τον Ισπανό μπακ να βρίσκει με σέντρα τον Ζίφκοβιτς που έκανε το 0-1 παγώνοντας την Λεωφόρο.

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από την κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, χάνοντας χρυσές ευκαιρίες με Κωσταντέλια και Οζντόεφ. Τελικά αυτό το γκολ δεν ήρθε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να βγει στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης όπου ήταν και το μοναδικό σημείο που φάνηκε ισορροπημένο το παιχνίδι. Και πάλι η μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον ΠΑΟΚ με τον Ντέλια όταν σούταρε δυνατά από πλεονεκτική θέση και έστειλε την μπάλα άουτ!

Ο ΠΑΟΚ θα χτυπήσει με τον Κετζιόρα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μετά από κόρνερ του Ντεσπόντοφ! Όλα πλέον έδειχναν να παίρνουν τον δρόμο τους.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε άλλη επιλογή από το να βγει μπροστά και να επιτεθεί. Όλοι πάγωσαν όταν προς το τέλος του παιχνιδιού Μπάμπα και Βαγιαννίδης συγκρούστηκαν με τον αμυντικό του ΠΑΟΚ να χάνει τις αισθήσεις του. Τα ιατρικά τιμ των δυο ομάδων εισήλθαν αμέσως και για μερικά λεπτά επικράτησε μια κινητοποίηση που είχε ευτυχώς καλή κατάληξη με τον Μπάμπα να επανέρχεται.

Τον ΠΑΟΚ τελικά θα τον πληγώσει ένας παίκτης που έχει φορέσει την φανέλα του, ο Δημήτρης Λημνιός που σκόραρε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης με δυνατό σουτ και έστειλε την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Ντραγκόφσκι θα αποκρούσει τρία πέναλτι, ο Σαμάτα θα πάθει Τζον Τέρι και ο Παναθηναικός θα πάρει μία απίστευτη πρόκριση στον τελικό.

Λόρδο Μπέντνερ και Νασρί επαναφέρει στην ενεργό δράση η Άρσεναλ για να περάσει ξανά την Πόρτο

Στις πεντακόσιες εκατόν τριανταπέντε χιλιάδες ευρώ το πριμ του Αλαφούζου για την πρόκριση