Με σούπερ Ιωαννίδη, ο ΠΑΟ έβαλε ξανά φωτιά στο πρωτάθλημα

O Παναθηναικός πήρε μία μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ με 2-1, βάζοντας ξανά φωτιά στο πρωτάθλημα. Στην πρώτη θέση πλέον ο ΠΑΟΚ!

H AEK προηγήθηκε στο 5′ από την γκάφα του Χουάνκαρ που δεν καλύψε σωστά με το σώμα του την μπάλα και τον Ελίασον που έκανε το κλέψιμο – σέντρα να βρίσκει τον Βίντα που δεν λάθεψε.

Στα πρώτα λεπτά η μοναχοκόρη της προσφυγιάς ήταν με το γκάζι πατημένο αλλά το δοκάρι του Μπερνάρντ μετά από ωραία προσπάθεια του Ιωαννίδη ήταν το πρώτο σημάδι ανάκαμψης του ΠΑΟ στο 11′. Βέβαια η ιστορία του ματς θα μπορούσε να είναι διαφορετική, αν ο Τσούμπερ στο επόμενο λεπτό εκμεταλλευόταν την άψογη πάσα του Λιβάι Γκαρσία.

Στο 26ο λεπτό ο Παναθηναικός θα ισοφαρίσει με τον Μπακασέτα αλλά το γκολ του Έλληνα μέσου θα ακυρωθεί καθώς ο Αράο που έκανε τη σέντρα ήταν σε θέση οφσάιντ. Ωστόσο 6 λεπτά αργότερα οι δυο τους θα συνδυαστούν έξω από την περιοχή της ΑΕΚ και ο Μπακασέτας θα χρηστεί σκόρερ, χωρίς να πανηγυρίσει.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μουκουντί θα κάνει δώρο στον ΠΑΟ με τον Φώτη Ιωαννίδη να πλασάρει ιδανικά τον Αθανασιάδη για την ολική ανατροπή πριν το ημίχρονο στη Λεωφόρο.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε με τον Παναθηναικό να κλείνεται αρκετά πίσω και να ψάχνει το γκολ στις αντεπιθέσεις. Ο Αλμέιδα ανακάτεψε την τράπουλα (έκανε τετραπλή αλλαγή στο 57′) και η ΑΕΚ πήρε κατά κράτος τον χώρο του κέντρου.

Στις καθυστερήσεις ο Ντραγκόφσκι θα πει όχι σε απευθείας εκτέλεση του Τσούμπερ κρατώντας μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι «Πράσινοι» πήραν μία σπουδαία νίκη κι έβαλαν φωτιά στο πρωτάθλημα.