Ισοπαλία στο ντέρμπι Δικεφάλων και ταναπού όλα στο πρωτάθλημα!

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 και το πρωτάθλημα ξεκινάει ξανά από την αρχή με τους τέσσερις πρώτους να βρίσκονται σε απόσταση τεσσάρων βαθμών όπως το είπε το Tsilibet που ήταν λίγες ωρες μπροστά!

Η ΑΕΚ πίεσε ψηλά τον ΠΑΟΚ και οι παίκτες του Λουτσέσκου έκαναν εύκολα λάθη τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν οι «Κιτρινόμαυροι». Στο πρώτο 20λεπτο δεν υπήρχε μεγάλη φάση στο ματς αλλά ο ρυθμός του αγώνα έδειχνε πως δεν θα αργήσενα γίνει.

Στο 30’ η ΑΕΚ θα βγει υποδειγματικά στην αντεπίθεση, με τον Λιβάι Γκαρσία να κατεβάζει την μπάλα στον Πινέδα, τον Μεξικανό να προωθείται με την μπάλα και να βρίσκει κάθετα στην κίνηση τον Γκατσίνοβιτς που θα πλασάρει ιδανικά τον Κοτάρσκι για το 1-0.

Η πρώτη φάση για τον ΠΑΟΚ θα έρθει πέντε λεπτά αργότερα όταν ο Κεντζιόρα θα αστοχήσει με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Ζίφκοβιτς.

Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου διπλασιάστηκε όταν τέσσερα λεπτά μετά το ξεκίνημα του β’ μέρους με τον Νόρντιν Άμραμπατ. Ο Μαροκινός θα εκτελέσει συρτά φάουλ έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, θα πιάσει στον ύπνο τον Κοτάρσκι και θα βάλει φωτιά στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Λουτσέσκου θα προχωρήσει σε τριπλή αλλαγή, προσπαθώντας να αλλάξει τα πράγματα στον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ με την είσοδο του Ντεσπόντοφ θα κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και σε μια φάση διαρκειας στο 62’ θα πετύχει το πρώτο του γκολ στο νέο γηπεπδο της ΑΕΚ με τον Μπάμπα και θα μειώσει σε 2-1!

Τα δυνατά μαρκαρίσματα και ο γρήγορος ρυθμός μπορεί να κυριάρχησαν στο υπόλοιπο του παιχνιδιού αλλά ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε τον δρόμο προς την ισοφάριση και η ΑΕΚ έψαχνε τον δρόμο για το γκολ που θα τελείωνε το ματς.

Τελικά το γκολ θα το βρει ο ΠΑΟΚ με τον Οζντόεφ στο 89’ και η αρμάδα του Λουτσέσκου θα φύγει αλώβητη και ακόμα πρωτοπόρος από την Αθήνα με το τελικό 2-2!

Σπορ-Άρης να γουστάρεις, πέρασε από το Βικελίδης ο ΠΑΟ!

Tsili Poll: Ποιος θα κατακτήσει το ”πιο γλυκό” πρωτάθλημα;