Ελίασον στις καθυστερήσεις και φουλ για πρωτάθλημα η ΑΕΚ

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού με 1-0, χάρη στο γκολ του Ελίασον στις καθυστερήσεις.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν για τον Ολυμπιακό με τον Μασούρα να μην μπορεί να κερδίσει τον Αθανασιάδη από πλεονεκτική θέση.
Η ΑΕΚ προσπάθησε να αναπτυχθεί ορθολογικά αλλά οι μεγάλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο ανήκαν στους «Ερυθρόλευκους», με τον Ελ Κααμπί στις καθυστερήσεις να μην μπορεί να σκοράρει.

Η ΑΕΚ βγήκε με πολύ καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Στο 62ο λεπτό ο Άμραμπατ θα σκοράρει αλλά το γκολ θα ακυρωθεί για οφσάιντ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε όσο κι αν ο Μεντιλιμπάρ ανακάτεψε την τράπουλα, με την ΑΕΚ να πιέζει και τον Τσούμπερ να χάνει μια ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 78’ αν και μάλλον ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 82’ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να χάσει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Αθανασιαδη να λέει όχι στον Τσικίνιο και στη συνέχεια η προσπάθεια του Γιόβετιτς να καταλήγει λίγο άουτ.

Τελικά ήταν ο Ελίασον αυτός που από κοντά θα ανοίξει το σκορ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σουηδός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μπροστά από Ορτέγα και Ρέτσο, μετά από μια τρομερή μπαλιά του Μάνταλου, σκόραρε και έβαλε φωτιά στη Νέα Φιλαδέλφεια.