Απομακρύνεται το νταμπλ για τον Άρη, 3-0 σβηστά για τον Ολυμπιακό

Ένα εύκολο απόγευμα ήταν το σημερινό για τον Ολυμπιακό ο οποίος πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και πέτυχε την πρώτη του νίκη στα play-offs επί του Άρη με 3-0. Δεν μπήκανε ποτέ στο παιχνίδι οι «Κιτρινόμαυροι» που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο μίνι πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και με την συμπλήρωση πέντε λεπτών μια ωραία συνεργασία που ξεκίνησε στο κέντρο κατέληξε με τον Φορτούνη να βρίσκει τον Ελ Κααμπί κι εκείνος να πετυχαίνει το 16ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους Έσε και Τσικίνιο να θέτουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Η αμυντική γραμμή του Άρη έκανε εύκολα λάθη και υπέφερε από την καλή παρουσία του Ελ Κααμπί.

Ο Μαροκινός στο 41’ έκανε δυο προσποιήσεις στον Μπραμπέτς εκείνος τον ανέτρεψε εντός περιοχής και με τη σύμφωνη γνώμη του VAR οι «Ερυθρόλευκοι» θα κερδίσουν πέναλτι. Εκεί ο Ελ Κααμπί θα εκτελέσει αλά Πανένκα, αλλά ο Κουέστα δεν θα ψαρώσει και θα πιάσει την μπάλα.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε με όρεξη στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Ποντένσε και Γιόβετιτς έριξαν τις προειδοποιητικές βολές. Τελικά στο 60ο λεπτό, ο Γιόβετιτς θα ξαναβρεί τον Ποντένσε κι εκείνος θα κερδίσει τον Κουέστα για το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καρβάλιο στο 89ο λεπτό με το όνειρο του νταμπλ να απομακρύνεται για τον Άρη και τον Ολυμπιακό να μειώνει την απόσταση με τους από πάνω και να περιμένει τις εξελίξεις.