Πρωταθλητής ο Ρώσος στην Ισπανία

Andrey Rublev-Sebastian Korda :
Νικητής πρώτου σετ/Νικητής αγώνα: Rublev/Rublev @1.74 Novibet

Καλημέρα από Gkavmanjr. Η προχθεσινή μας επιλογή στην αναμέτρηση Murray-Korda να βγει over 22.5 συνολικά games επιβεβαιώθηκε, καθώς χρειάστηκαν 3 σετ για να περάσει ο αμερικανός από τον έμπειρο βετεράνο Andy. Κι άλλο ταμείο από Gkavmanjr και πάμε για άλλο ένα Κυριακάτικο.

Δεν αλλάζω τουρνουά αφού βλέπετε μας πηγαίνει αυτό της Ισπανίας. Κυριακή σήμερα η καλύτερη ημέρα της εβδομάδας, αυτή των τελικών για τα ATP. Η σημερινή αναμέτρηση θα είναι μεταξύ Rublev και Korda. Πάμε να δούμε αρχικά λίγο αναλυτικότερα τους παίκτες.

Ο Rublev βρίσκεται στο νούμερο 9 της παγκόσμιας κατάταξης. Έχει τρεις τίτλους την φετινή σεζόν και κατάφερε να φτάσει ως τα προημιτελικά σε Γαλλικό και Αμερικανικό Όπεν. Αυτήν την εβδομάδα στην Ισπανία απέκλεισε τους Ivashka, Paul και Thiem σε φαινομενικά τρία ντέρμπι, χάνοντας μόνο ένα σετ από τον Ilya. Είναι σε εξαιρετική φόρμα, έχοντας κερδίσει 8 από τους τελευταίους 10 αγώνες του, και είναι ανταγωνιστικότατος με όποιον και να παίζει. Αυτήν την εβδομάδα ήρθε στο τουρνουά όντας το νούμερο ένα στην κατάταξη του πίνακα και είναι το ξεκάθαρο φαβορί για τον τίτλο.

Από την άλλη ο Korda βρίσκεται στο νούμερο 47 της παγκόσμιας κατάταξης, είναι ένας πολύ καλός και αθλητικός server με πολύ δυνατά χτυπήματα κι επιστροφές. Είχε δυσκολότερο δρόμο για να φτάσει στα τελικά της Χιχόν, καθώς χρειάστηκε να αποκλείσει τους Munar, Agut, Murray και Rinderknech, δίνοντας πιο ανταγωνιστικές αναμετρήσεις. Πιο συγκεκριμένα στον αγώνα με τον Agut ήταν πίσω στο σκορ με 1-0 κι ενώ έφαγε break στο δεύτερο σετ, κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα δείχνοντας πολύ ωραία σημάδια.

Οι δύο παίκτες έχουν βρεθεί μια φορά στο παρελθόν και αυτή ήταν στην Αμερική την προηγούμενη σεζόν όπου ο Ρώσος πήρε την νίκη κόντρα στον Αμερικανό με σετ 2-0 (7-5,7-6). Μικρό δείγμα μεν, αλλά αν αναλογιστούμε και την πορεία των δύο παικτών, όλα με οδηγούν στην παρακάτω επιλογή.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:

Θεωρώ πως ο αγώνας αυτός θα κριθεί στα δύο σετ και νικητής θα είναι ο Rublev που είναι και το ξεκάθαρο φαβορί.Παρόλα αυτά θα πάω σε μία πιο ασφαλή επιλογή, καθώς πιστεύω ότι θα μπει πολύ δυνατά στο court και δεν θα αφήσει περιθώρια στον αντίπαλό του να βρει λύσεις στον τρόπο παιχνιδιού του. Το έχει ξανακάνει και θα το κάνει και σήμερα κόντρα στον Korda.
In Rublev we trust και πάμε να κλείσουμε την εβδομάδα με ταμείο!