Ολλανδία – Βέλγιο:
Η2Η Σουτ – Αζάρ vs Nτε Μπρούιν: Ντε Μπρούιν
@1.87 Novibet
Bonus Bet: Ντε Μπρούιν 2+ Σουτ στο τέρμα @4.00 για 0.5unit

Προφητικό το χθεσινό άρθρο, καθώς όντως η σουηδική εστία έπεσε θύμα τρομοκρατίας! Ένας σεληνιασμένος Μίτροβιτς μας πήρε από το χεράκι και μας οδήγησε σε ένα πανεύκολο ταμείο. 4 σουτ στο στόχο στο ημίχρονο, το πολυπόθητο 5ο στο 50΄ και κάπου εκεί, the job was done.

Σε παρόμοια μονοπάτια θα βαδίσουμε, αυτή τη φορά όχι με προσπάθειες ομάδας, αλλά παικτών. Για το Nations League και πάλι, στις 21:45 έχουμε την αναμέτρηση Ολλανδία-Βέλγιο. Ντέρμπυ στις Κάτω Χώρες, με τα παιχνίδια τους συνήθως να έχουν αρκετές ευκαιρίες και γκολ εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι είναι αγκαλιά με την πρώτη θέση στον όμιλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν ένα μικρό θαύμα, τη νίκη με 3 γκολ και πάνω.

Κοιτώντας τα στατιστικά του Βελγίου, καταλήγω στο ενδεχόμενο να δούμε περισσότερα σουτ από τον Ντε Μπρούιν, παρά από τον Αζάρ. Η συγκεκριμένη επιλογή πληρώνει 1.87 στη Novibet. Θα ρισκάρω μισή μονάδα και στα 2 σουτ στον στόχο για τον Κέβιν, σε απόδοση 4.00.

Ας δούμε πως τα πήγαν οι δύο φίλοι – και συμπαίκτες κάποτε στην Τσέλσι – στα προηγούμενα παιχνίδια της διοργάνωσης:
1η αγωνιστική (Βέλγιο – Ολλανδία)
Ντε Μπρούιν: 90 λεπτά, 2 σουτ στον στόχο, 1 άστοχο, 1 μπλοκαρισμένο, σύνολο 4.
Αζάρ: 45 λεπτά, 0 σουτ.
2η αγωνιστική (Βέλγιο – Πολωνία)
Ντε Μπρούιν: 75 λεπτά, 2 σουτ στον στόχο, 1 άστοχο, σύνολο 3.
Αζάρ: 66 λεπτά, 2 σουτ στον στόχο, 1 άστοχο, σύνολο 3.
3η αγωνιστική (Ουαλία – Βέλγιο)
Ντε Μπρούιν: 72 λεπτά, 1 σουτ στον στόχο, 1 μπλοκαρισμένο, σύνολο 2.
Αζάρ: 18 λεπτά, 0 σουτ.
4η αγωνιστική (Πολωνία – Βέλγιο)
Ντε Μπρούιν: δεν αγωνίστηκε.
Αζάρ: 67 λεπτά, 0 σουτ.
5η αγωνιστική (Βέλγιο – Ουαλία)
Ντε Μπρούιν: 89 λεπτά, 3 σουτ στον στόχο, 2 άστοχα, συνολικά 5.
Αζάρ: 65 λεπτά, 1 άστοχο σουτ, 1 μπλοκαρισμένο, σύνολο 2.

Αν εξαιρέσεις λοιπόν ένα ματς που είχαν από 3 σουτ ο καθένας, σε όλα τα υπόλοιπα ο Κέβιν απασφαλίζει συχνότερα και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Σίγουρα αυτό δεν αποτελεί πάγιο κανόνα, όμως δηλώνει παικτική συμπεριφορά σε κάποιο βαθμό. Έχουμε έναν παίκτη-ηγέτη, που ελλείψει Λουκάκου, παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες και έναν άλλο που ψάχνει ακόμη να βρει τη χαμένη του αυτοπεποίθηση. Στην εξίσωση μπαίνει και το γεγονός ότι, μέχρι τώρα, ο Αζάρ παίζει λιγότερα λεπτά κι έτσι έχουμε κατά πάσα πιθανότητα περισσότερο χρόνο υπέρ μας. Σε περίπτωση που οι δύο παίκτες πραγματοποιήσουν τον ίδιο αριθμό σουτ, επιστρέφεται το ποντάρισμα. Το ίδιο ισχύει και αν κάποιος δεν ξεκινήσει βασικός.

Όσο για το δεύτερο στοίχημα μου, η λογική είναι η ίδια, Είδαμε ότι έχει επιβεβαιωθεί στα 3 από τα 4 ματς και είμαι σαφώς επηρεασμένος από το γεγονός πως ήθελα να το ποντάρω και στην προηγούμενη αναμέτρηση, αλλά κάτι με κράτησε. Αποτέλεσμα; Τον είδα να έχει 3 σουτ στην εστία πριν το ημίχρονο – και μάλιστα με γκολ – και τραβούσα τα μαλλιά μου. Δε θα μου το συγχωρούσα 2η φορά!

Ελπίζω λοιπόν να ξεκινήσουν και οι δύο, να κάνει 2 σουτάκια on target το πουλέν μας και κάποια στιγμή, ο θρυλικός Τιερί Ανρί να περάσει εκτός παιχνιδιού τον Αζάρ!

Για περισσότερα σημεία, αναλύσεις, αλλά και καφενειακές συζητήσεις, ελάτε στην παρέα μας. Εσύ ακόμα να μπεις στο Tsili Discord; https://discord.gg/kytz2bUb25